Wypełniona sala, zgłoszeń więcej niż miejsc – cykl szkoleń i warsztatów "Autyzm – co dalej?" okazał się bardzo potrzebny. - Zaczynam rozumieć własne dziecko – mówili rodzice dzieci z autyzmem po spotkaniach z terapeutami.
Największym zainteresowaniem cieszyły się dwudniowe warsztaty "Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami dzieci", prowadzone przez Ewę Kowalewską i Wojciecha Depczyńskiego, doświadczonych terapeutów z Ośrodka Szkolno-Terapeutycznego dla Dzieci z Cechami Autyzmu z Białegostoku. Wzięło w nim udział dwudziestu rodziców, chętnych było trzy razy więcej. Uczestnicy poznawali przyczyny zachowań dzieci autystycznych, które są trudne do zaakceptowania społecznego, a także do wytłumaczenia. Zatykanie uszu, nietolerowanie dźwięków, krzyk, napady złości czy agresji – to nie wynik złośliwości czy braku wychowania, a zaburzeń wywołanych chorobą.
W ramach szkoleń ponad pięćdziesiąt osób uczestniczyło w każdym z wykładów otwartych, poświęconych diecie oraz zaburzeniom sensorycznym. Kolejne spotkanie, w najbliższy w czwartek o godz. 17 w sali łomżyńskiego starostwa, poprowadzi logopeda Jolanta Szczepocka. Omówi skuteczność różnych form terapii mowy oraz metody nawiązywania kontaktu z dzieckiem niemówiącym.
Cykl "Autyzm – co dalej" zorganizowała Fundacja "Czas Lokalny" z inicjatywy rodziców skupionych w łomżyńskim oddziale Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Sfinansował go Urząd Miejski w Łomży.
Fot. dzieci.pl
Komentarze