Pasztet z dzika, Ser owocowy „Oboliu Suris”, Wino gronowe domowe to tylko niektóre z nagrodzonych produktów tegorocznej edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Ponad 120 produktów regionalnych można było podzwiać i smakować w Białymstoku w czwartek 22 sierpnia w czasie XIII edycji finału wojewódzkiego konkursu.
Oczy i kubki smakowe gości i smakoszy cieszył i chleb razowy dla ducha oraz szynka sarnia Vice-Króla Władysława Gryki, palcówka z czosnkiem Anny Murza, kociołek cygański Wojciecha Januszkiewicza, oładzie Marianny Rogało, pieróg wigierski Teresy Biziewskiej czy pasztet z dzika babci Jadzi Małgorzaty Ostapowicz.
– Cieszę się, że nasze regionalne produkty są tak licznie reprezentowane - mówił w czwartek Mieczysław Baszko, wicemarszałek woj. podlaskiego. - Jestem bardzo dumny, że w naszym regionie wytwarzane są tak wspaniałe produkty - najsmaczniejsze nie tylko w całym kraju, ale i Europie i na świecie. Jestem dumny, że tradycje i dziedzictwo Podlasia jest tak pięknie pokazywane poprzez stoły. Wasze produkty są rozpoznawalne już wszędzie. Jesteście godnymi reprezentantami naszego województwa.
Z kolei wiemarszałek Walenty Korycki zauważył: – Patrząc na te stoły przypomniały mi się słowa wielkiego pisarza Paulo Coehllo: „Tradycja służy zachowaniu porządku świata. Jak tradycję zaniedbamy to skończy się świat" - ale jak patrzę na te stoły to widać że koniec świata nam jeszcze nie grozi.
22 sierpnia, w kawiarni „Elida”odbyła się XIII edycja finału wojewódzkiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Organizatorem przedsięwzięcia jest Marszałek Województwa Podlaskiego, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Tradycyjnie celem przedsięwzięcia jest wyłonienie najciekawszych produktów tradycyjnych, które zmierzą się w ogólnopolskim finale podczas targów Polagra FOOD w Poznaniu. Kulinarne dziedzictwo jest jednym z walorów naszego regionu, który chcemy pielęgnować i wykorzystać jako atut rozwojowy. Mamy nadzieję, że uda nam się uratować przed zapomnieniem kolejne kulinarne perełki, które dołączą do zarejestrowanych
w województwie podlaskim produktów tradycyjnych takich jak, między innymi: Ogórek Herbowy z Kruszewa, Ser Koryciński, Ser z Wiżajn, Ser Narwiański, Sejneński Szczupak Faszerowany, Kumpia Wieprzowa z Komina, Kindziuk z Puńska, Kiszka Ziemniaczana, Chleb Żytni Wolski, Miód z Sejneńszczyzny, Lipiec Białowieski, Mrowisko czy też Makowiec z Ejszeryszek.
W tym roku w konkursie bierze udział 78 wystawców.
Lista nagrodzonych
Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego
Podkategorie:
1. Produkty i przetwory mięsne
Pasztet z dzika – Małgorzata Ostapowicz
Nagroda ARR - Boczek panierowany na sucho- Wioletta Sangar
2. Produkty i przetwory z ryb
Lin w śmietanie – Dorota Bernatowicz
3. Produkty mleczne
Twarożek nadbużański czosnkowo-cebulowy Grażyna Putkowska
4. Miody
Miód nektarowy –Stanisław Mozelewski
II. Produkty regionalne pochodzenia roślinnego
Podkategorie:
1. Przetwory owocowe
Ser owocowy „Oboliu Suris” - Biruta Zimnicka
Nagroda ARR Konfitura z owocu dzikiej róży - Mirosław Angielczyk
2. Przetwory warzywne
Ogórek kiszony z beczki - Grażyna Konopka
3. Produkty zbożowe
Chleb żytni na zakwasie - Ewa i Jan Czmiel
4. Wyroby cukiernicze
Pieróg wigierski Teresa - Biziewska
III. Napoje regionalne
Podkategorie:
1. Napoje bezalkoholowe
Napój z podpiwka - Kazimierz Rogalski
2. Napoje alkoholowe
Wino gronowe domowe - Michał Ziniewicz
Nagroda ARR nalewka - Liskowiak Monika Potocka
IV. Inne produkty regionalne w szczególności łączące produkty roślinne ze zwierzęcymi (np. farsze).
Tałkysz-Kalawe – Dżenetta Bogdanowicz
Nagroda specjalna kategorie "Od Pola do Stołu"
Pomidory różnych odmian- Witalis Jakoniuk
Nominacje do Perły
Kindziuk Sokólski Dojrzewający – Łukasz Ancypo
Szczupak faszerowany pieczony w tataraku- Tomasz Siegriejeicz
Klinek – Halina Raducha
Napoleon (Napolenonas) – Regina Pik
Kibiny – Danuta Bagińska
Komentarze