Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:00
Reklama dotacje rpo

Uczniowie pod nawałem pracy- zbliża się nowa matura

Dzisiejszego, pięknego i słonecznego poranka warto zapytać młodzież czy cieszy się z powrotu do szkoły. Pierwsze rozczarowania z powodu kończących się wakacji powoli mijają, zaś rozleniwione umysły zaczynają ponownie wpadać w tryb pracy. Niektórzy są zestresowani nowym schematem maturalnym.
Uczniowie pod nawałem pracy- zbliża się nowa matura

Dzisiejszego, pięknego i słonecznego poranka warto zapytać młodzież czy cieszy się z powrotu do szkoły. Pierwsze rozczarowania z powodu kończących się wakacji powoli mijają, zaś rozleniwione umysły zaczynają ponownie wpadać w tryb pracy. Niektórzy są zestresowani nowym schematem maturalnym.

,,Szkoda, że wakacje już minęły ale cieszę się, że wróciłam do przyjaciół. Nauka tylu rzeczy jest przytłaczająca. W dodatku zmienił się schemat egzaminu zawodowego, a z tego co wiemy próbny egzamin tego typu zdało 13% osób.” - K.S

,, Jestem bardzo zadowolony z powrotu do szkoły. W domu się już trochę nudziłem. Zdecydowanie minusem jest to, że już mamy naprawdę dużo pracy: sprawdzianów, materiałów do przerobienia. Jak ciężko jest na początku to ciekawe co będzie później.” - K.W

,, Nie jestem jakoś specjalnie zadowolony z wyboru szkoły i z powrotu do niej ale – tu mam przyjaciół. To wszystko co mogę powiedzieć na ten temat. Wiem, że będzie ciężko.” - T.P


Nowy rok dla młodzieży zaczyna się wszędzie pracowicie. Do szkół wszedł nowy program nauczania który zakłada przerabianie większej ilości materiału. Co więcej, uczniowie na których czeka ,,nowa matura" mają problemy z przygotowywaniem się do egzaminów  ponieważ schemat wygląda inaczej niż w poprzednich latach – przy czym nawet niektórzy nauczyciele mogą być zdezorientowani chcąc przekazać odpowiednią wiedzę.

Jaka będzie nowa matura?


,, Dodatkowy przedmiot:
Obecni maturzyści zdają egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Dodatkowo mogą wybrać jeden z przedmiotów, co jednak nie jest obowiązkowe. Choć tylko jedna trzecia z nich rezygnuje ze zdawania tego nieobligatoryjnego egzaminu, przywilej taki wciąż istnieje. Ma się to zmienić w 2015 roku. Wtedy to każdy maturzysta będzie musiał zdawać cztery pisemne egzaminy. Rozwiązanie to zainspirowane zostało sygnałami płynącymi z uczelni wyższych. Twierdziły one, że maturzyści nie zdający egzaminu z wybranego przedmiotu nie są zbyt dobrze przygotowani do podjęcia studiów.

 

Przekształceniu ulegnie także lista przedmiotów do wyboru. Do tej pory było ich 15. Za trzy lata natomiast zniknie ze spisu tego „wiedza o tańcu”. Myślę jednak, że jest to strata niezbyt bolesna. Przedmiot ten jest zwykle wybierany przez niewielką grupę uczniów.

Prezentacje z języka polskiego odejdą w zapomnienie:

Kolejna bardzo ważna modyfikacja czeka egzamin ustny z języka polskiego. Dotychczasowe prezentacje na wybrany temat zastąpione zostaną odpowiedzią na wylosowane pytania. Taki egzamin zdawano już w naszych szkołach, około 20 lat temu. Później zmieniono formę na znaną nam obecnie. Nie sprawdziła się ona, głównie za sprawą przypadków kupowania prezentacji. Sprawiało to, że nie można było zweryfikować faktycznej wiedzy ucznia. W końcu nauczyć się prawie na pamięć napisanego przez kogoś tekstu potrafi każdy. Zmiana w tym egzaminie pozwoli więc komisji ocenić umiejętności maturzystów, a ich samych być może zmusi do włożenia w przygotowania więcej pracy.

 

Koniec z kluczem

Miom zdaniem najważniejszą proponowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiana jest rezygnacja z klucza odpowiedzi. Nie da się ukryć, że to właśnie on jest przyczyną, dla której egzaminy maturalne nie sprawdzają dojrzałości uczniów. Od 2015 roku, gdy zniknie klucz matury będą wyglądały inaczej. Maturzyści będą sprawdzani pod względem samodzielnego myślenia i jego umiejętności. Powinno to wyjść na dobre polskiemu systemowi edukacji. Zamiast umiejętności rozwiązywania szablonowych testów uczniowie nabędą bardziej przydatnych kompetencji. Być może nawet takich, które niezbędne są na rynku pracy. "

 

Informacje o nowej maturze zaczerpnięte z : www.kluczdokariery.pl

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama