Czy we współczesnym świecie możemy czuć się bezpieczni? Globalizacja sprawiła, że decyzje zapadające w dalekich zakątkach geograficznych, na obcych kontynentach, mają niejednokrotnie większy wpływ na nasze życie, wybory, status finansowy niż kłótnie krajowych i lokalnych polityków. W tym zagmatwaniu, sieci nierozpoznawalnych połączeń, trudno rozpoznać ewentualne zagrożenia.
- Decydenci innych państw chcieliby żebyśmy byli krajem drobnych przedsiębiorców –powiedział profesor Konrad Raczkowski na konferencji „Edukacja dla bezpieczeństwa jako element systemu bezpieczeństwa narodowego” – W polityce pomiędzy państwami panuje darwinizm ekonomiczny, zwycięża silniejszy. Od Polski wymaga się by opierała swoja gospodarkę na malej przedsiębiorczości, tymczasem potrzebujemy także „gepardów biznesu”, zwłaszcza w strategicznych gałęziach przemysłu, takich jak np. energetyka – dodał pracownik Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.
Wykładowcy akademiccy, przedstawiciele służb mundurowych i studenci pojawili się 24 października w Wyższej Szkole Agrobiznesu by dyskutować o bezpieczeństwie kraju w różnych aspektach: międzynarodowym, wewnętrznym, edukacyjnym, społecznym.
- Podstawy ekonomii, obok historii i logiki powinny być czołowymi przedmiotami w polskich szkołach – powiedział profesor Konrad Raczkowski. - Cała „ściana wschodnia” to obszar wykluczony ekonomicznie, aby to zmienić potrzebna jest spójna polityka i elementy interwencjonizmu państwowego. Problemem jest fakt, że wszystkie ważne decyzje dotyczące kraju zapadają w Warszawie. Ma to odzwierciedlenie ekonomiczne, jeśli z województwa mazowieckiego odejmiemy stolicę, to wskaźnik rozwoju dla tego obszaru spadanie aż o 60% – dodał uczestnik konferencji.
Doktor Arkadiusz Gliszczyński przyjechał do Łomży z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Słupsku, by opowiedzieć o sposobach resocjalizacji czerpanych wprost z pism pedagogicznych Janusza Korczaka:
- Podopiecznymi ośrodka jest trudna młodzież w wieku 12 -13 lat, sprawiająca problemy wychowawcze – powiedział nadkomisarz Arkadiusz Gliszczyński. – Geniusz Korczaka polegał na uznaniu trzech istotnych płaszczyzn w rozwoju człowieka: psychologiczno - społecznej, etycznej i biologicznej. My wybraliśmy trzeci wariant i do trudnej młodzieży docieramy poprzez sport - dodał kierownik Zakładu Interwencji Policyjnych w Słupsku.
- Święty Augustyn mawiał, że nigdy nie powinniśmy czuć się bezpieczni, to oznaka ospałego umysłu – zauważył profesor Ryszard Jakubczak. – Sojusze na szczeblu międzynarodowym nie są nigdy trwałe, nasze przekonanie, że żyjemy w rzeczywistości bezkonfliktowej jest złudne. Nie jesteśmy bezpieczni. – dodał pracownik naukowy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Konferencję dotyczącą bezpieczeństwa zorganizowano pod honorowym patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
- W Wyższej Szkole Agrobiznesu uczymy młodzież na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, absolwencie tego profilu będą w przyszłości gwarantować nam spokojne, bezkonfliktowe życie - zaznaczył profesor Roman Engler, rektor uczelni.
Jolanta Święszkowska
Komentarze