Na terenie Nadleśnictwa Nowogród dokonano uroczystego otwarcia Leśnej Izby Edukacyjnej imienia Władysława Rynkiewicza / Lepszy/ ps. „Ren”.
Pierwsze wzmianki o konieczności utworzenia miejsca poświeconego historii leśnictwa ziemi kurpiowskiej (leśnej izby edukacyjnej) pochodzą z początku lat 80-tych XX wieku. Ich autorem był Władysław Rynkiewicz /Lepsza/, lecz jego tragiczna śmierć w 1983 roku zamroziła te plany na szereg długich lat.
Podczas piątkowego otwarcia Izby obecni byli liczni goście, m.in. Wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Ryszard Ziemblicki, Starosta Łomżyński i Kolneński, włodarze gmin, na terenie których znajdują się lasy Nadleśnictwa Nowogród.
FOTOGALERIA
Na początku uroczystości został odegrany sygnał powitania w wykonaniu „Galindowych Rogów” z Nadleśnictwa Maskulińskie. Po krótkim przedstawieniu działalności nadleśnictwa została przybliżona postać patrona. Po zakończeniu części referatowej, odbył się występ młodzieży z Gimnazjum w Zbójnej. Młodzi ludzie zaprezentowali gwarę kurpiowską a występ „Galindowych Rogów” przybliżył historię i tradycję łowiecką. Następnie Dyrektor RDLP i Wicewojewoda Podlaski dokonali odsłonięcia tablicy poświeconej patronowi oraz dokonali uroczystego otwarcia izby edukacyjnej. Tym samym izba została oficjalnie udostępniona wszystkim odwiedzającym teren Nadleśnictwa Nowogród.
- Cieszę się, że dziś razem z Państwem mogę się spotkać, w tym wyjątkowym dla nas miejscu, na otwarciu Leśnej Izby Edukacyjnej, która będzie służyć młodzieży i dorosłym. Wierzę, że wszyscy będą mogli korzystać z jej zasobów, pogłębić swoją wiedzę na temat natury i lasów. W tym miejscu o każdej porze roku jest niezwykła aura, która sprzyja zainteresowaniu przyrodą oraz całym tym obiektem, który całorocznie może zastąpić ławkę szkolną, jako atrakcyjne i ciekawe miejsce sprzyjające zajęciom przyrodniczym.
Izba mieści się w budynku oddalonym od siedziby Nadleśnictwa około200 m. Można w niej zapoznać się z florą i fauną Puszczy Kurpiowskiej, usłyszeć nagrane głosy zwierząt, obejrzeć makiety drzew i zwierząt. Izba stanowi uzupełnienie istniejącej już od 2011 roku ścieżki edukacyjnej „Puszcza Kurpiowska”, zaczynającej się przy budynku Nadleśnictwa i przebiegającej kilometrową pętlą po okolicznym lesie. Ze ścieżki można korzystać codziennie bez żadnych ograniczeń.
Zdjęcia: Waldemar Witkiewicz
Komentarze