Koncert w ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
PARTITA
LUTOSŁAWSKI I JEGO INSPIRACJE
7 listopada 2013 r. (czwartek), godz. 12:00, godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2
FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
ROMAN LASOCKI – skrzypce
KORNELIA GRĄDZKA – skrzypce
W programie: W. Lutosławski, J. Haydn
PROF. ROMAN LASOCKI
Roman Lasocki jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich skrzypków. Studia ukończył z wyróżnieniem w PWSM w Łodzi, w klasie prof. Fr. Jamrego. Są grę doskonalił następnie u takich mistrzów jak André Gertler, Henryk Szeryng, Tadeusz Wroński czy Stanisław Lewandowski. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m.in. w Budapeszcie, Weimarze, Genewie, Barcelonie.
Występował na liczących się estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bősendorfer Saal, nowojorskiej Carnegie Hall oraz w największych centrach koncertowych Europy, Azji, USA i Kanady. Uczestniczył w renomowanych światowych festiwalach muzycznych, m.in. „Festival de Paris” czy „Warszawska Jesień”. Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, zaś szczególnie ceni sobie koncerty i nagrania dokonane z Filharmonią Śląska oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Karola Stryi, Antoniego Wita, Mirosława Jacka Błaszczyka i Jerzego Swobody.
Swoje dzieła zadedykowało Romanowi Lasockiemu wielu wybitnych kompozytorów polskich, wśród nich Rafał Augustyn, Jerzy Bauer, Edward Bogusławski, Marian Borkowski, Sławomir Czarnecki, Andrzej Dutkiewicz, Jan Wincenty Hawel, Włodzimierz Kotoński, Stanisław Moryto, Bronisław Kazimierz Przybylski, Witold Rudziński, Romuald Twardowski. Wiele z nich solista wydał potem w PWM i Agencji Autorskiej ZAiKS z własnym opracowaniem wykonawczym. Roman Lasocki nagrał ponad dwadzieścia płyt analogowych i kompaktowych dla wytwórni polskich, niemieckich, angielskich, francuskich i japońskich. Szereg z nich uzyskało znaczące nagrody polskie i zagraniczne. O płycie londyńskiej „Olimpii” niezwykle pochlebnie pisał Witold Lutosławski. Album firmy „Naxos” z II Koncertem skrzypcowym Karola Szymanowskiego (WOSPR pod dyrekcją Karola Stryi) uznane zostało przez londyńskie wydawnictwo „1001 najlepszych albumów CD” za najlepsze wykonanie tego koncertu. Zaś CD z Partitą Witolda Lutosławskiego (Filharmonia Śląska) w swojej recenzji Tadeusz Wroński uznał za wzorowe. Nagrywał dla Polskiego Radia, dla radiofonii niemieckiej, francuskiej, włoskiej, szwedzkiej, węgierskiej, belgijskiej, holenderskiej, hiszpańskiej, czeskiej, koreańskiej, a także rozgłośni amerykańskich i kanadyjskich. Jego wieloletnia współpraca z Telewizją Polską zaowocowała sześcioma cyklami programów, m.in. Fantazja na smyczki, Mistrzowie wiolinistyki, Historie smyczkiem pisane, Roman Lasocki przedstawia, których zrealizował przeszło 250 odcinków, sam grając oraz komentując i przeprowadzając rozmowy z najwybitniejszymi polskimi skrzypkami, altowiolistami i wiolonczelistami.
Roman Lasocki od roku 1970 zajmuje się także dydaktyką. Jest profesorem zwyczajnym UMFC w Warszawie oraz profesorem AM w Katowicach. Z jego klasy wyszło wielu cenionych skrzypków. Artysta pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji uczelnianych. W latach 1996–2002 i 2005–2008 prof. Lasocki był prorektorem Akademii Muzycznej im. F. Chopina do spraw artystycznych. Od 2002 do 2004 roku pełnił funkcję visiting professor na Uniwersytecie w Daegu w Korei Płd., oraz prowadził kursy mistrzowskie w Seulu. W roku 2008 ponownie został wybrany na stanowisko prorektora ds. artystycznych na kadencję 2008–2012. Od dziesięcio¬leci artysta zapraszany jest do prowadzenia kursów mistrzowskich, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Korei Płd., Japonii, USA i Kanadzie. Wielokrotnie był jurorem i przewodniczącym jury w polskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Profesor Roman Lasocki w latach 2012–2013 był prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków a od roku 2005 pełni funkcję wiceprezesa Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie.
Za wybitne osiągnięcia artystyczne został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Radia, nagrodą „Złotego Ekranu”, oraz pięciokrotnie nagrodą Ministra Kultury, a także medalem „Gloria Artis”. W roku 2012 przyznano mu tytuł Honorowego Profesora Akademii w Hamburgu, a w 2013 tytuł Honorowego Obywatela Jeleniej Góry.
Artysta gra na instrumencie "Dagmara" dzieła wybitnego polskiego artysty - lutnika Stanisława Króla będącego mistrzowską kopią słynnej "Kanony" Guarneriego del Gesu.
KORNELIA GRĄDZKA
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie mgr Jerzego Hazuki. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Romana Lasockiego i as. mgr Kamili Wąsik-Janiak. Do jej najważniejszych osiągnięć należą m.in. wyróżnienie na Spotkaniach Muzycznych „Janko Muzykant” w Sochaczewie. Wyróżnienie 2003 r., IV nagroda 2005 r., III nagroda 2007 r. na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku, wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowy im. Mirosława Ławrynowicza w Płocku, II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie Izabelinie,
III nagroda na VIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie. Finalistka Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku Uczestniczka wielu kursów muzycznych i warsztatów orkiestrowych m.in. w Łańcucie, Zakopanem, Bremie, Moskwie, Paryżu, Bejrucie. Wielokrotnie występowała jako solistka i kameralistka w takich miejscach jak Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Świętokrzyska, Opera Bałtycka, Sala Balowa Zamku w Łańcucie, Zamek Króleweski w Warszawie. Ponadto swoje umiejętności wykonawcze doskonaliła u takich znakomitości, jak Wolfgang Marschner, Jose Gallardo, Edward Zienkowski, Szymon Krzeszowiec, Marcin Baranowski, Alexander Gebert, Tomasz Herbut, Jerzy Marchwiński, Kazimierz Michalik.
Komentarze