Palmowa Niedziela to szósta Niedziela Wielkiego Postu. "Uroczystości Niedzieli Palmowej przybliżają nas do przeżyć Zmartwychwstania Pańskiego — punktu kulminacyjnego w całej historii zbawienia" - pisze Katarzyna Czarnecka.
Ewa Ferenc przypomina fragmenty Ewangelii (każdy z czterech Ewangelistów dał opis tego wydarzenia) dotyczące triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy:
"Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie. Pokój na niebie, chwała na wysokościach.
Niektórzy zaś spośród faryzeuszów wołali do Niego z tłumu: Nauczycielu, uspokój twoich uczniów. On zaś rzekł do nich: Zapewniam was, że jeśli oni zamilkną, kamienie będą wołać" (Łk 19, 35-40).
Zaś św. Jan Ewangelista do opisu tego dodaje nowe szczegóły:
„Dnia następnego zaś ludzie, którzy wielkim tłumem przybyli na święto, usłyszawszy, że Jezus zbliża się do Jerozolimy, pobrali gałązki palmowe i wybiegli Mu naprzeciw wołając: Hosanna, błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie oraz: Oto król Izraelski..." (J 12, 12-13).
Te palmowe gałązki, zerwane w jerozolimskich ogrodach dla uczczenia Chrystusa, półtora tysiąca lat później stały się w polskich rękach wierzbową witką ze srebrnymi kotkami. Upiększano je kolorowymi wstążkami, układano w bukiety barwionych traw i drobnych suchych kwiatków.
Każdy region Polski miał sobie właściwą formę palmy. Baźki były jednak zawsze najważniejsze w tym dniu. Poświęcone w czasie mszy św. nabierały niezwykłej mocy; połknięte - chroniły od chorób gardła i suchot, spalone - stawały się pokutnym popiołem ze środy popielcowej, zatknięte na rogu pola - chroniły rośliny przed szkodnikami, a ustawione w oknie podczas burzy - odwracały pioruny. Po mszy św. uderzano się nimi nawzajem, życząc sobie zdrowia, bogactwa, urodzaju".
Palmowa Niedziela szczególną oprawę ma na Kurpiowszczyźnie. Obrzędy i niezwykłe - kształtem, wielkością i sposobem zdobienia - palmy przyciągają tego dnia do parafii Łyse i innych kurpiowskich miejscowości tłumy gości z całego świata. Stoi za tym wspaniała tradycja. Już w 1924 roku Adam Chętnik tak pisał o kurpiowskiej Palmowej Niedzieli w swoje książce "Kurpie":
"Na palmową niedzielę wszyscy prawie biorą do kościoła zielone gałązki wierzby, topoli, malin, porzeczek; albo robią wysokie palmy na prętach leszczynowych, oplatanych zielem leśnem — gałązkami jagód czernicowych, borówek itp. Taki las palm oraz zapach świeżej zieleni sprawiają w kościele miłe wrażenie".
W tym roku Niedzielę Palmową chrześcijanie świętują 20 marca, czyli pierwszego dnia astronomicznej wiosny. Zwana bywa także Kwietną lub Wierzbną.
W Niedzielę Palmową wierni idą do kościoła z kolorowymi palmami. Przygotowuje się je z gałązek wierzby, suszonych traw i kwiatów. Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Podczas mszy, ksiądz święci przyniesione przez parafian palmy, zaś w Wielką Sobotę są one palone, a popiół z nich wykorzystuje się do posypania naszych głów w Środę Popielcową następnego roku.
W naszym regionie tradycyjne spotkania w Niedzielę Palmową odbywają się w Łysych, Zbójnej czy w Ciechanowcu.
Łyse:
Kurpiowska Niedziela Palmowa jak co roku odbędzie się w miejscowości Łyse, która od lat słynie z największych na świecie palm wielkanocnych. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. w Kościele św. Anny w Łysych z procesją z palmami.
Uroczystościom towarzyszyć będzie jarmark wielkanocny z regionalnym finałem konkursu na najpiękniejsze palmy, kiermaszem świątecznym, wystawami i występami zespołów folklorystycznych.
Program Kurpiowskiej Niedzieli Palmowej 2016
9.30 - Prezentacje artystyczne - plac przy OSP Łyse
- występ zespołu folklorystycznego „Smyki ze wsi Lipniki”
- występ Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łyse
- występ zespołu folklorystycznego „Pupkoziźnianie”
- występ zespołu folklorystycznego „Pod Borem” ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łysych
- występ młodych harmonistów z Turośli
11.00 - Kościół Parafialny w Łysych
Msza Święta z procesją pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Janusza Stepnowskiego
13.00 - Prezentacje artystyczne - plac przy OSP Łyse
- występ zespołu folklorystycznego „Puszcza Zielona”
- występ Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”
- występ zespołu folklorystycznego „Serasiniaki”
- występ kapeli Państwa Czyżów
14.30 - Ogłoszenie wyników XLVII konkursu „Palma Kurpiowska”
Imprezy towarzyszące (od godz. 9.00)
- Wystawa i kiermasz sztuki ludowej
- Kiermasz wydawnictw regionalnych
- Prezentacja gospodarstw agroturystycznych
Ciechanowiec:
Od 1997 roku Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka organizuje Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, które są prezentowane w czasie procesji Niedzieli Palmowej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Duchowy patronat nad Konkursem sprawuje Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej. W Konkursie bierze udział około 500 palm z około 40 placówek oświatowo - wychowawczych i osób indywidualnych z gmin Nur, Boguty, Ciechanowiec, Szepietowo, Klukowo, Perlejewo, Mielnik, Drohiczyn i Rudka. Po Niedzieli Palmowej palmy są prezentowane na wystawie czasowej na terenie Muzeum Rolnictwa.
Komentarze