foto galeria
Do rąk wyróżnionych nagrodą kulturalną Prezydenta Miasta trafiły dyplomy i nagrody pieniężne. Poniżej przedstawiamy ich sylwetki:
Wiesława Czartoryska
Zgłoszona do Nagrody przez P. Stanisława Zagórskiego, prezesa STOPKI oraz Jerzego Jastrzębskiego, dyrektora Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży.
Od wielu lat związana ze Społecznym Stowarzyszeniem Prasoznawczym STOPKA, przez 10 lat jego wiceprezes, a także zastępca redaktora naczelnego Oficyny Wydawniczej STOPKA; inicjatorka wydania wielu książek znaczących dla kultury polskiej m.in Dzienniki Andrzeja Strumiłły pt. „Factum est” i „Pokuszenie historyczne” Janusza Tazbira, a także cieszącej się zainteresowaniem łomżyniaków pozycji „Romeo i Julia z Łomży” autorstwa Pani Marii Kaczyńskiej; pomysłodawczyni i organizatorka Konkursu Pamiętnikarskiego „Wyfrunęli”, adresowanego do najnowszej polskiej emigracji z Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Grecji, Holandii, Niemiec i Włoch; organizatorka corocznych Międzynarodowych Plenerów Plastycznych, cieszących się zainteresowaniem artystów, malarzy rzeźbiarzy z Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy i Polski, których plon prezentowany jest w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.
Gabor Lorinczy
Zgłoszony do Nagrody przez Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunta Zdanowicza i Mieczysława Czerniawskiego, Prezydenta Miasta Łomży.
Od 50 z górą lat nie rozstaje się z aparatem fotograficznym, portretuje przyrodę i ludzi, obrzędy i zwyczaje, wydarzenia i ceremonie, architekturę i pejzaż. Jego sposób opisu świata łączy walor reporterskiego ujęcia z podejściem estety. Wrażliwy na wszelkie przejawy życia, notuje kurpiowską i łomżyńską „chwilowość” zabarwiając ją własnymi emocjami. Odnajduje niezwykłość w tym co zwyczajne i codzienne. Autor albumów „Kurpiowska Puszcza Zielona”, „Bociany. Ziemia, którą kocham”, „ Kurpie. Puszcza Zielona w fotografii”, „Łomża w fotografii”, „Łomża i okolice”.
Mieczysław Mazur
Zgłoszony do Nagrody przez szefa TV NAREW Artura Filipkowskiego
Artysta plastyk, malarz. Witraże, które powstają w jego pracowni od 25 lat, to jedyne w swoim rodzaju dzieła, łączące tradycję i klasykę ze współczesnymi rozwiązaniami i technologiami. Jego dzieła ozdobiły wiele świątyń i obiektów użyteczności publicznej. W roku bieżącym pokaźną część swojego dorobku twórczego przekazał Muzeum Diecezjalnemu w Łomży. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Swój dorobek prezentował m.in. na retrospektywnej wystawie w BWA w Łomży w 1990 r., na wystawie jubileuszowej w Galerii Pod Arkadami w 2005. Za swoją działalność artystyczną i związkową uhonorowany został Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Anna Starachowska
Zgłoszona przez Beatę Kiełczewską-Szmit, Prezes Stowarzyszenia „Dlatego Warto”.
Muzykoterapeutka, od wielu lat związana z Warsztatami Terapii Zajęciowej Zakładów Spożywczych BONA. W swojej artystycznej działalności przełamuje bariery społeczne, ludzki strach przed innością. Współtworzy Stowarzyszenie „Dlatego Warto” i Grupę Teatralną GESTY, dla której reżyseruje i pisze scenariusze do spektakli nagradzanych na wielu znaczących przeglądach i konkursach ogólnopolskich: „”Nie tylko w Tobie...”, „Gesty” , „Tu tam tam i tu”, „Trzy drzewa”, prezentowanych też mieszkańcom Łomży. Wraz z grupą ma na koncie udział w Festiwalu Piosenki Zaczarowanej, Anny Dymnej, a sztukę „Gesty” wystawiono na deskach teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. To kobieta, która przełamuje izolację niepełnosprawnych, dając im szansę wypowiedzi i kontaktu z publicznością.
Jan Zugaj
Zgłoszony do Nagrody przez Zygmunta Zdanowicza, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
źródło: UM Łomża
Komentarze