Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:21
Reklama

Ciepło z historią

Aktem dającym początek zorganizowanemu, specjalistycznemu ciepłownictwu na terenie Łomży i byłego województwa łomżyńskiego było zarządzenie nr 28/78 Wojewody Łomżyńskiego z dnia 1 lipca 1978 roku, w sprawie utworzenia Wojewódzkiego Zakładu Energetyki Cieplnej (WZEC) z siedzibą w Łomży.
Ciepło z historią

Ciepło z historią

 

Aktem dającym początek zorganizowanemu, specjalistycznemu ciepłownictwu na terenie Łomży i byłego województwa łomżyńskiego było zarządzenie nr 28/78 Wojewody Łomżyńskiego z dnia 1 lipca 1978 roku, w sprawie utworzenia Wojewódzkiego Zakładu Energetyki Cieplnej (WZEC) z siedzibą w Łomży, podległego Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży.

Po kolejnych przekształceniach firma przyjęła nazwę: Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Komunalizacja nastąpiła na mocy decyzji nr GK.VIII.0925-14-1857/97 z dnia 14 lipca 1997 roku przekazującej na własność miasta Łomża majątek MPEC oraz powołaniu z mocy prawa Spółki: „Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”.

Ten stan prawny, nazwa i forma organizacyjna przedsiębiorstwa trwają do dzisiaj.

Zmiana formy organizacyjnej w przypadku MPEC sp. z o.o. w Łomży, to nie tylko zmiana szyldu, ale przede wszystkim zmiany techniczno – technologiczne w produkcji i przesyle energii cieplnej, a także wprowadzanie nowych standardów w obsłudze klienta, w organizacji pracy i dotyczących społecznych aspektów związanych z pracą i pracownikami. W tych sferach w okresie ostatnich lat nastąpił wyraźny postęp przejawiający się między innymi:

  • w modernizacji i automatyzacji kotłów - zastosowanie ścian szczelnych podniosło efektywność wytwarzania ciepła,

  • w modernizacji układów odpylania, budowie instalacji ciągłego pomiaru emisji spalin przyczyniając się do zmniejszenia emisji pyłów i gazów,

  • w likwidacji dużych węzłów grupowych, wprowadzeniu systemu monitoringu sieci i węzłów co zmniejszyło straty na przesyle energii cieplnej,

  • we wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego, budowie własnej sieci radiowej, co w efekcie usprawniło obsługę klientów,

  • we współpracy ze związkami zawodowymi na zasadzie negocjacji, poszukiwania kompromisu stwarzając atmosferę kolektywnego współdziałania na różnych szczeblach funkcjonowania firmy.

 

Nieustanne doskonalenie

 

W okresie 35 lat istnienia przedsiębiorstwa wybudowanych zostało ponad 71 km sieci ciepłowniczej.

 

 

W ponad 70 procentach jest to sieć w technologii rur preizolowanych. Sieć zasilana jest jednym scentralizowanym źródłem ciepła o mocy zainstalowanej 171 MW, przy jednoczesnym możliwym jej wykorzystaniu na poziomie 125 MW. Aktualne zapotrzebowanie mocy wynosi ok. 94 MW.

Tak duży skok technologiczny nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony funduszy unijnych. Z Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw realizowanego w latach 2004 - 2006 oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 - 2013 na przedsięwzięcia związane z ochroną powietrza i efektywną dystrybucją energii cieplnej przedsiębiorstwo pozyskało dotacje w łącznej kwocie ponad 15 mln złotych. W ramach pozyskanych środków z funduszy unijnych zmodernizowano kocioł WR-46, układ odpylania za kotłem WR-25, oraz całkowicie zmieniono technologię zaopatrzenia w ciepło likwidując 3 największe węzły grupowe i 31 mniejszych. Zastąpione zostały 79 węzłami kompaktowymi. Wykonano instalację do ciągłego pomiaru emisji spalin.Wymieniono również istniejącą kanałową sieć ciepłowniczą na sieć w technologii rur preizolowanych o długości ponad 15 km oraz rozbudowano infrastrukturę ciepłowniczą. Energia cieplna dociera do Odbiorców za pośrednictwem ponad 700 węzłów cieplnych.

 

Oszczędnie i ekologicznie

 

Rozwojowi bazy technicznej towarzyszy systematyczny od 1998 roku spadek sprzedaży energii cieplnej. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różnorodne. Najwięksi odbiorcy ciepła tj. spółdzielnie mieszkaniowe na szeroką skalę dokonały termomodernizacji swoich zasobów; została wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, zostały wprowadzone podzielniki ciepła, zawory termostatyczne praktycznie we wszystkich lokalach. Wszystkie te przedsięwzięcia oraz wzrost świadomości Odbiorców w zakresie oszczędności energii cieplnej spowodowały ograniczenie zapotrzebowania na ciepło.

Trend zniżkowy został przełamany w 2008 roku.

 

 

Przedsiębiorstwo przywiązuje dużą wagę do kwestii związanych z ochroną środowiska, zdając sprawę, że ochrona zasobów przyrodniczych przed degradacją oraz poprawa stanu środowiska przyrodniczego jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość życia mieszkańców Łomży.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama