Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 03:33
Reklama

Gra o miasto

„Nadchodzi zima” - dewizę rodu Starków z niezwykle popularnego cyklu książek George R. R. Martina „Pieśni Lodu i Ognia” oraz serialu „Gra o tron” telewizji HBO (a także gier planszowych i komputerowych) przejęły na pewien czas firmy komunalne w Łomży. Poinformowały właśnie władze miasta i radnych o zakończeniu przygotowań do sezonu zimowego. Zgodnie z raportem, powinno być dobrze.


„Nadchodzi zima” - dewizę rodu Starków z niezwykle popularnego  cyklu książek George R. R. Martina „Pieśni Lodu i Ognia” oraz serialu „Gra o tron” telewizji HBO (a także  gier planszowych i komputerowych) przejęły na pewien czas  firmy komunalne w Łomży. Poinformowały właśnie władze miasta i radnych o zakończeniu przygotowań do sezonu zimowego. Zgodnie z raportem, powinno być dobrze.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej

Jak zwykle uwaga mieszkańców, nie tylko zmotoryzowanych, będzie głównie skoncentrowana na ulicach i chodnikach. Urząd Miejski przypomina, że  zimowe utrzymanie dróg publicznych w mieście to zadanie MPGKiM Z.B. - Zakładu Oczyszczania Miasta.

„Numer telefonu pod który należy dzwonić w tej sprawie to 86 218 45 33. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności odśnieżane będą drogi podstawowego układu komunikacyjnego np. Al. Legionów, ul. Piłsudskiego, ul. Poznańska, ul. Sikorskiego czy ul. Wojska Polskiego. Jednocześnie Urząd Miejski informuje, że parkingi przy ulicach miejskich będą odśnieżane pod warunkiem usunięcia z nich pojazdów. W przypadku opróżnienia parkingu prosimy o przekazanie informacji pod wyżej wskazany numer telefonu” - głosi komunikat.

Aby wywiązać się z obowiązków na drogach MPGKiM przygotowało różnorodne siły i środki, m.in. kilka wyspecjalizowanych pojazdów i 550 ton soli. Równie imponująco przedstawia się raport dotyczący utrzymania alejek parkowych, chodników, placów, deptaków, schodów i pochylni (liczą łącznie blisko 250 tysięcy metrów kwadratowych). Zajmować się nimi będzie 57 osób i 8 nadzorujących wyposażonych m.in. w kilka ciągników oraz mikrociągnik z pługami, odśnieżarki ręczno – mechaniczne, łopaty, miotły, różnego rodzaju pojemniki. Pracownicy będą mieli do dyspozycji także 40 ton piasku (na parki i zieleńce) i 80 ton mieszanki piaskowo - solnej (chodniki, parkingi).

Ekipy specjalistów dbają cały czas, aby w budynkach komunalnych były sprawne drzwi, oszklone okna. Dla każdej z tych posesji są także zgromadzone zapasy piasku.

Pojawiające się w związku z zimową aurą awarie hydrauliczne, ciepłownicze czy elektryczne usuwane będą przez dyżurujących całodobowo fachowców.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

Dwa główne kierunki działań realizowało przedsiębiorstwo przygotowując się do niezakłóconego dostarczania energii cieplnej do odbiorców. Przed rozpoczęciem okresu zimowych chłodów realizowany był plan remontów i modernizacji oraz inwestycji. Drugim działaniem było zgromadzenia zapasów węgla. Na koniec października było to 20600 ton, czyli więcej niż przewidują regulacje dotyczące tej sfery. Jeszcze kilka tysięcy ton MPEC planuje sprowadzić do końca tego roku.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji

Przygotowania do zimy w firmie transportowej dotyczyło przede wszystkim technicznego stanu pojazdów. W autobusach dokonane zostały przeglądy i niezbędne naprawy lub wymiany urządzeń ogrzewających i rozruchowych, akumulatorów, opon. W układach chłodzenia i spryskiwaczach są już płyny dostosowane do warunków zimowych. Przedsiębiorstwo zgromadziło także zapasy odpowiedniego paliwa, preparatów do paliwa na ekstremalne mrozy oraz sprzęt niezbędny do utrzymania swojej bazy.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

Dla firmy zapewniającej mieszkańcom dostawy bieżącej wody i odprowadzanie ścieków najpoważniejszy zimowy problem to awarie. Aby im zapobiegać, przedsiębiorstwo systematycznie poprawia stan zabezpieczenia sieci przed działaniem niskich temperatur. Jeśli już jednak do kłopotów dojdzie, MPWiK przygotowało całą „armadę” pojazdów z urządzeniami do odśnieżania, odkopywania uszkodzonych rur, usuwania zanieczyszczonych cieczy, zagęszczania gruntu i innych niezbędnych prac. Są także wywrotki, samochody pogotowia technicznego, a przede wszystkim specjalistyczne pojazdy, które w temperaturze do -20 stopni mogą udrażniać sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej, oczyszczać szamba i studzienki.

 Kto będzie zwycięzcą „Gry o miasto”, pogoda czy ludzie? To, jak zwykle, ocenić będzie można dopiero, gdy nadejdzie wiosenna odwilż.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama