Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:30
Reklama

SLD za wojewódzką Łomżą

Od łomżyńskich działaczy lewicy otrzymaliśmy tekst stanowiska nawiązującego do nowych propozycji programowych władz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. „Rada Miejska SLD w Łomży popiera, przedstawiony na Konwencji Krajowej SLD, pomysł przywrócenia 49 województw.



Od łomżyńskich działaczy lewicy otrzymaliśmy tekst stanowiska nawiązującego do nowych propozycji programowych władz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 

„Rada Miejska SLD w Łomży popiera, przedstawiony na Konwencji Krajowej SLD, pomysł przywrócenia 49 województw.

W naszej ocenie, eksperyment rządu Jerzego Buzka z podziałem na 16 województw nie sprawdził się. Jest wiele dowodów na to, iż należałoby powrócić do koncepcji 49 województw.

Po pierwsze reforma wprowadzona przez Premiera Buzka doprowadziła do zatrzymania rozwoju wielu ośrodków miejskich takich jak nasza Łomża. Po 15 latach od wejścia w życie reformy widzimy postępującą degradację tych miejscowości.

Pan Premier Tusk powinien ponownie wsiąść w swój „tuskobus” i pojechać kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Zobaczy wtedy umierające miasteczka, z których młodzi ludzie uciekają do metropolii, bo w ich miejscowościach brakuje pracy i nie ma dla nich żadnych perspektyw.

Po drugie, argumentem przemawiającym za przywróceniem 49 województw jest realizacja idei Unii Europejskiej – zrównoważonego rozwoju regionów, który obecnie nie jest przez Polskę realizowany (środki z UE trafiają do dużych miast – stolic obecnych województw). Polityka spójności ma na celu wspieranie działań prowadzących do wyrównania warunków ekonomicznych i społecznych we wszystkich regionach Unii Europejskiej.

W szczególności Unia Europejska zmierza do zmniejszenia różnic w poziomie rozwoju regionów oraz likwidacji zacofania najmniej uprzywilejowanych regionów i wysp, w tym obszarów wiejskich. W praktyce w naszym kraju strategiczne inwestycje finansowane ze środków wspólnotowych są realizowane w pierwszej kolejności w stolicach 16 województw a gdy pozostaną jakieś środki dostaje je prowincja co pogłębia dysproporcję w rozwoju.

Powrót do 49 województw spowoduje regionalizację administracji a co za tym idzie dystrybucji środków UE i posłuży rozwojowi gospodarczemu. Gminy są zbyt słabe, żeby współfinansować projekty o odpowiedniej dla przemysłu skali. Obecne województwa są zbyt odległe od problemów regionalnych i nie są w stanie prowadzić efektywnej polityki rozwoju mniejszych ośrodków. Dlatego też mamy nadzieję, że urzędnicy którzy będą bliżej ludzi, postawią sobie za cel  walczyć o swoje „małe ojczyzny”. To dla nich i dla swojej przyszłości będą pracować i starać się o pozyskanie jak największej ilości środków finansowych z UE.” 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Gość 18.12.2013 21:40
PIS się spóżnił. Kto pierwszy zacznie poważnie realizowac "nową starą" reformę administracyjną ten wygra wybory.
Reklama