Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:37
Reklama

Młodzi narodowcy uczcili rocznicę śmierci Romana Dmowskiego

Młodzi ludzie m.in. z Kongresu Nowej Prawicy, Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej oraz Młodzieży Wszechpolskiej uczciło w Łomży i Drozdowie 75. rocznicę śmierci działacza politycznego i niepodległościowego Romana Dmowskiego.
Młodzi narodowcy uczcili rocznicę śmierci Romana Dmowskiego



Młodzi ludzie m.in.  z  Kongresu Nowej Prawicy, Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej oraz Młodzieży Wszechpolskiej uczciło w Łomży i Drozdowie 75. rocznicę śmierci działacza politycznego i niepodległościowego Romana Dmowskiego.

Na Starym Rynku w Łomży zebrała się po południu grupka młodych ludzi, z flagą oraz plakatem, na którym widniała podobizna Romana Dmowskiego. Odczytano biogram narodowego działacza i głównego politycznego oponenta Józefa Piłsudskiego oraz wyselekcjonowane fragmenty manifestu ideologicznego Romana Dmowskiego, które zostały zaczerpnięte z manifestu „Myśli nowoczesnego Polaka”.

„Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka” – młodzi narodowcy zacytowali najbardziej znane z dorobku intelektualnego Dmowskiego zdanie.

Uroczystości z Łomży przeniosły się do Drozdowa, w którym ostatnie miesiące życia spędzał Roman Dmowski, pod opieką Marii z Lutosławskich i Mieczysława Niklewiczów. Przed pamiątkową tablicą młodzi ludzie zaciągnęli wartę honorową, odśpiewali  hymn i złożyli wiązanki kwiatów.

FOTOGALERIA 

Pytani w kuluarach o zarzucany Romanowi Dmowskiemu antysemityzm, przedstawiciele sekcji młodzieżowej Kongresu Nowej Prawicy odpowiadali, że antysemityzm polskiego polityka był nie etniczny, ale ekonomiczny.

Obchody śmierci Romana Dmowskiego były bardzo skromne, a ich głównymi uczestnikami okazali się młodzi ludzie z łomżyńskich środowisk narodowych.

Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie nieopodal Łomży. Do końca życia pozostał niekwestionowanym liderem partii politycznej Narodowa Demokracja. Zwłoki Romana Dmowskiego zostały wystawione w salonie dworskim w Drozdowie, a 4 stycznia, po porannej mszy, kondukt żałobny ruszył z Drozdowa do pobliskiej Łomży. Trumna przebyła tę drogę na chłopskich saniach, a w Łomży dołączyły do niej tłumy. Nazajutrz, 5 stycznia, odbyło się w łomżyńskiej katedrze uroczyste nabożeństwo żałobne, któremu przewodził biskup diecezji łomżyńskiej Stanisław Kostka Łukomski (politycznie zwolennik Narodowej Demokracji). Odbyło się uroczyste pożegnanie Romana Dmowskiego, w którym wzięli udział przedstawiciele łomżyńskiej społeczności, z liczną reprezentacją lokalnego kleru. W specjalnym wagonie-kaplicy zwłoki Romana Dmowskiego zostały przewiezione do stolicy. W Warszawie 7 stycznia pożegnano działacza politycznego, jego ziemskie szczątki spoczęły na cmentarzu Bródnowskim. Według doniesień w pogrzebie Dmowskiego mogło wziąć udział nawet 200 tysięcy obywateli.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama