Ocena zaawansowania prac związanych z budową regionalnej sieci szerokopasmowego internetu była najważniejszym celem wizyty w województwie podlaskim Iwony Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Minister swoją wizytę rozpoczęła w Siemiatyczach od spotkania z przedstawicielami samorządów. Zarząd województwa reprezentowali marszałek Jarosław Dworzański oraz członek zarządu Jacek Piorunek, a lokalne władze - burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowski, starosta powiatu siemiatyckiego Mikołaj Mantur oraz wójt gminy Nurzec-Stacja Piotr Jaszczuk.
Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy. Powiat siemiatycki jest najbardziej zaawansowany w pracach nad węzłem szkieletowym, czyli kluczowym elementem sieci szerokopasmowego internetu. Dotychczas przygotowana została dokumentacja projektowa dla 3 odcinków sieci o łącznej długości 28,029 km, a zaawansowanie robót budowlanych na odcinku 15,200 km między Siemiatyczami a Nurcem-Stacją sięga 90 procent.
Minister miała okazję obejrzeć pierwszy węzeł dystrybucyjny sieci szerokopasmowej w województwie podlaskim, który powstał w Nurcu-Stacji.
- Postępy prac nad tym projektem w województwie podlaskim robią ogromne wrażenie - powiedziała uczestnikom spotkania minister Iwona Wendel podsumowując wizytę. – Po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć na własne oczy jak wygląda realizacja procesu inwestycyjnego. Oglądać projekt na papierze, a w rzeczywistości, to ogromna różnica. Kilometry światłowodu naprawdę trafiają na swoje miejsce. Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej jest niezwykle pracochłonny, skomplikowany i długotrwały. Żaden z krajów członkowskich Unii Europejskiej tak wielkiego i tak nowatorskiego przedsięwzięcia jeszcze nie realizował. Jesteście pionierami w kraju, a także dajecie przykład innym. Po ukończeniu projektu dostęp do internetu będzie miało 90 procent mieszkańców województwa, a w tym 100 proc. przedsiębiorców. Powstanie najnowocześniejsza, najbardziej technologicznie zaawansowana sieć w Europie.
Specyfika demograficzna województwa podlaskiego sprawia że, znajdujący się w domenie publicznej projekt budowy sieci szerokopasmowej ma tak wielkie znaczenie – powiedział marszałek Jarosław Dworzański. - Trudno bowiem byłoby nakłonić firmy komercyjne do dostarczenia internetu na mało zaludnione tereny. Dlatego zainwestowaliśmy środki unijne aby zapobiec cyfrowemu wykluczeniu mieszkańców województwa. Finalizację projektu planujemy na koniec 2015 r. Obecnie trwają procedury wyłaniające operatora usług. Województwa wschodnie nie będą już białą plamą na mapie Europy, dostęp do internetu będą mieli mieszkańcy nawet z najbardziej oddalonych miejscowości - dodał marszałek.
Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej jest największym projektem telekomunikacyjnym finansowanym z funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013. W fachowej terminologii, jego celem jest zapewnienie infrastruktury szkieletowo - dystrybucyjnej regionalnej sieci NGA oraz podstawowej infrastruktury szerokopasmowego dostępu do internetu na terenie województwa podlaskiego.
Po zakończeniu realizacji projektu powstanie infrastruktura szerokopasmowego internetu na obszarach, które dotychczas były uważane przez operatorów za nieopłacalne. Zakres inwestycji obejmuje budowę sieci szkieletowych i dystrybucyjnych, nie obejmuje natomiast sieci dostępowych, tzw. „ostatniej mili”. Całkowita wartość środków przeznaczonych na realizację projektu w województwie podlaskim wyniesie ponad 250 mln zł.
W województwie podlaskim projekt zakłada powstanie:1852 kilometrówsieci internetu szerokopasmowego, 181 węzłów szkieletowych oraz dystrybucyjnych. Zgodnie z harmonogramem inwestycji, do końca 2014 roku wykonawcy zaprojektują 154 spośród 181 relacji (odcinków sieci szerokopasmowej) natomiast wybudowanych zostanie 71 z nich. Realizacja całego projektu zakończy się pod koniec 2015 roku.
Komentarze