Niekłopotliwy dla mieszkańców system usuwania uciążliwych i groźnych dla środowiska odpadów oraz edukacja najmłodszych – to filary przedsięwzięcia, którego realizacja zaczyna się w Łomży. Głównymi partnerami będą Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży wspierane przez inne instytucje miejskie oraz firma ElektroEko.
Szczegóły działań przedstawili na konferencji prasowej w Ratuszu Przemysław Kędzierski z ElektroEko, Marek Olbryś z MPGKiM oraz Maria Plona z Urzędu Miejskiego.
- Wiadomo, że tzw. elektrośmieci, czyli zużyty już sprzęt gospodarstwa domowego, komputerowy, radiowo – telewizyjny czy oświetleniowy zawiera wiele niebezpiecznych substancji – tłumaczył Przemysław Kędzierski . - Są tam np. rtęć, azbest, chrom, które pod żadną postacią nie powinny trafiać do środowiska naturalnego.
W praktyce jednak bywa różnie. Mały sprzęt AGD jak np. suszarki do włosów czy energooszczędne żarówki z rtęcią często lądują po prostu w przydomowych pojemnikach na śmieci. Pralki, lodówki i inne większe rzeczy zalegają w lasach.
ElektroEko z wieloma już samorządami (w województwie podlaskim np. w Białymstoku) realizuje program „Moje miasto bez elektrośmieci”. Do jego zasadniczych założeń należy stworzenie możliwie licznych punktów odbioru tego rodzaju odpadów. W Łomży są takie w siedzibie MPGKiM przy ul. Akademickiej (poniedziałek – piątek, godz. 7 – 15) oraz al. Piłsudskiego 18 (parking przy sklepie Kaufland, każda ostatnia sobota miesiąca, godz. 9 – 14).
Większych sprzętów AGD można się pozbyć zapraszając do domu ekipę ElektroEko za pomocą strony internetowej www.elektrosmieci.pl lub telefonicznie – 2222 333 00.
W programie wezmą udział także łomżyńskie szkoły podstawowe, gdzie przede wszystkim dzieci będą poznawać zasady odpowiednich zachowań ekologicznych, ale także brać udział w zbiórkach odpadów i zdobywać w ten sposób atrakcyjne pomoce edukacyjne.
O programie „Moje miasto bez elektrośmieci” będziemy jeszcze informować, także na łamach tygodnika „Narew Extra”.
Komentarze