Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:01
Reklama

Potencjał, którego nie wolno stracić

W konferencji na temat ograniczania bezrobocia wśród młodych wzięli udział Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojciech Dzierzgowski, wicewojewoda podlaski. Spotkanie było również okazją do wręczenia 20 odznaczeń państwowych pracownikom publicznych służb za


W konferencji na temat ograniczania bezrobocia wśród młodych wzięli udział Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojciech Dzierzgowski, wicewojewoda podlaski. Spotkanie było również okazją do wręczenia 20 odznaczeń państwowych pracownikom publicznych służb zatrudnienia.

Minister Jacek Męcina w trakcie swego wystąpienia podkreślał, że bilans roku 2013 w tej dziedzinie, mimo trudności, jest pozytywny. Udało się wyhamować wzrost bezrobocia, a rok 2014 powinien być początkiem korzystniejszych wskaźników i wzrostu zatrudnienia.

- Będzie wdrażana reforma publicznych służb zatrudnienia, wprowadzająca nowe rozwiązania: profilowanie bezrobotnych, ustanowienie dla nich doradców, współpraca z OPS i NGO w ramach programu PAI, nowe instrumenty rynku pracy kierowane do młodzieży, osób powyżej 50. roku życia, rodziców powracających na rynek pracy – powiedział minister.

zobacz zdjęcia 

Wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski nawiązał do sytuacji młodych mieszkańców województwa i wskazał jak wielki stanowią oni potencjał rozwojowy regionu.

- Celem wszystkich działań powinno być zatrzymanie tego potencjału w naszym województwie – powiedział.

Wojciech Dzierzgowski podkreślił również rolę takich jednostek jak Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych, które prowadzą monitoring i badania rynku pracy oraz sytuacji konkretnych grup bezrobotnych. Gromadzą cenne informacje, które mogą być wykorzystywane do kształtowania polityki wspierania np. absolwentów i polepszania ich sytuacji na rynku pracy.

Uczestnicy konferencji rozmawiali o możliwościach aktywizacji zawodowej młodych ludzi. Zaprezentowany został tzw. Pakiet Gwarancji dla Młodych, który wkrótce zostanie wdrożony dzięki współpracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, publicznych służb zatrudnienia, Ochotniczych Hufców Pracy oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. W praktyce będzie to oznaczało, że każda młoda osoba w okresie 4 miesięcy od zarejestrowania się w urzędzie pracy, uzyska ofertę pracy, stażu lub kształcenia. Będzie też miała  indywidualne wsparcie doradcy zawodowego.

Specjalną częścią spotkania było wręczenie przez ministra Jacka Męcinę oraz wicewojewodę Wojciecha Dzierzgowskiego wręczyli pracownikom publicznych służb zatrudnienia 5 Złotych, 5 Srebrnych oraz 10 Brązowych Medali za Długoletnią Służbę.

 

Źródło: www.mppis.gov.pl

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama