Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:08
Reklama dotacje rpo

Zapraszamy na inscenizację "Szturmu Zamku w Tykocinie"

Gdybyśmy chcieli wskazać najbarwniejszy okres w dziejach Podlasia, jak i w dziejach Rzeczpospolitej, z pewnością moglibyśmy wskazać wiek XVII, a w szczególności byłyby to czasy Potopu szwedzkiego.
Zapraszamy na inscenizację "Szturmu Zamku w Tykocinie"

Gdybyśmy chcieli wskazać najbarwniejszy okres w dziejach Podlasia, jak i w dziejach Rzeczpospolitej, z pewnością moglibyśmy wskazać wiek XVII, a w szczegolności byłyby to czasy Potopu szwedzkiego. Jeśli komu mało samej wojny, mamy do tego intrygi i zdradę, zagadkową śmierć jednego z hetmanów, czy nawet wysadzenie w powietrze królewskiego zamku. Wówczas na scenie pojawiają się też główni aktorzy owych wydarzeń: Janusz i Bogusław Radziwiłłowie, Paweł Sapieha, Stefan Czarniecki, szwedzcy i carscy dygnitarze a nawet Samuel Kmicic (tak, ten sam Kmicic!). Na dokładkę Henryk Sienkiewicz upatrzył sobie te malownicze wydarzenia jako tło akcji swej “Trylogii”, umieszczając jeden z epizodów własnie na tykockim Zamku.

W styczniu 1657 roku tykociński zamek, znajdujący się od kilkunastu miesięcy w rękach Radziwiłłów, sprzyjających Szwedom, został oblężony przez siły hetmana Sapiehy. Była to już trzecia próba odbicia tej ważnej warowni z rąk wroga. Tym razem Polakom i Litwinom sprzyjała aura - sroga zima skuła lodem wody Narwi, pozbawiając zamek najważniejszego waloru obronnego. Nasze wojska przeprowadziły odważny szturm na umocniony most i po jego zdobyciu ruszyły w kierunku murów. Żołnierzy zagrzewała do boju… obietnica zdobycia radziwiłłowskich łupów, zgromadzonych w warowni. Po czterech godzinach zaciętych zmagań obrońcy zostali pokonani i zaczęła się wyczekiwana grabież. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że szturm zakończył się niezwykle efektowną eksplozją. Resztka zdesperowanej szwedzkiej załogi, nie chcąc oddać się do niewoli, zamknęła się w baszcie prochowej i zrobiła ostatni użytek ze zgromadzonych tam zapasów materiałów wybuchowych.

Okazji do zobaczenia, dotknięcia, a nawet posmakowania tamtych czasów jest ostatnio coraz bardziej realna dzięki rekonstrukcjom i inscenizacjom historycznym. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje Szturm Zamku w Tykocinie - jedyna w kraju zimowa inscenizacja historyczna, ukazująca wydarzenia z okresu Potopu. Tegoroczną edycję tej imprezy uświetnią swoją obecnością  grupy rekonstrukcyjne z całego kraju. Huk wystrzałów, zapach prochu czy walki na szable to nie wszystko. W czasie Szturmu czekają nas sceny, których nie zobaczymy w czasie innych inscenizacji - zdobywanie murów, okopywanie armat i oczywiście wysadzenie baszty prochowej.

 

Harmonogram imprezy:

12:00 - Uroczyste rozpoczęcie inscenizacji i popis wojsk wyruszających na zdobycie Zamku

13:00 - Wymarsz wojsk na Zamek

13:30 - Rozpoczęcie Szturmu Zamku

14:30 - Prezentacja grup rekonstrukcyjnych na dziedzińcu Zamku

ok. 16:00 - widowisko światło-dźwięk "Ostatni obrońcy"

 

fot: Jerzy Rojecki


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama