Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:11
Reklama

Tykocin - rekonstrukcja historyczna - VIDEO

Ponad 350 lat temu znajdujący się w rękach Szwedów Tykocin postanowił odbić hetman Paweł Sapieha. Polakom i Litwinom sprzyjała aura - sroga zima skuła lodem wody Narwi, ułatwiając dotarcie pod mury zamku.
Tykocin - rekonstrukcja historyczna - VIDEO
Ponad 350 lat temu znajdujący się w rękach Szwedów Tykocin postanowił odbić hetman Paweł Sapieha. Polakom i Litwinom sprzyjała aura - sroga zima skuła lodem wody Narwi, ułatwiając dotarcie pod mury zamku.

Zamek w Tykocinie zdobyty!

Wojsko hetmana Pawła Sapiehy szturmowało w sobotę Tykocin. I choć zamek z rąk Szwedów został odzyskany 357 lat temu, to nic nie przeszkodziło grupom rekonstrukcji historycznych odbić go raz jeszcze i bawić się przy tym w ferworze bitewnych odgłosów.

- Wybaczcie, że słowa, które powiem nie będą pasowały do współczesnej nauki Kościoła – powiedział ksiądz Jarosław Stefaniak, który wcielił się w rolę tykocińskiego kapłana sprzed trzech wieków. – In Nomine Domini. Cóż ja pleban na Tykocinie mogę waćpanom przed takim wyzwaniem rzec. Miłujcie nieprzyjacioły wasze, ale im przedtem dosuńcie, zwłaszcza jeśli za grubym zamkowym murem wylęgło się wszelkie kacerstwo i luterska wiara, zdrada Rzeczpospolitej. Waszmościowie i wszelkie niewieście plemię, pacholęta wszelkiego rodzaju, w imię Boże bracia i siostry, jak chrześcijański zwyczaj każe zaczynajcie walkę. W imię Boże skoro południe nastało – dodał z aktorskim zacięciem ksiądz Jarosław.

W sobotniej inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej z całego kraju, na zaproszenie Zamku w Tykocinie i Chorągwi Komputowej Stefana Czarnieckiego. Była to jednocześnie jedyna w Polsce rekonstrukcja historyczna ukazująca wydarzenie z tego okresu. Historyczne odbicie twierdzy miało miejsce w czasach potopu szwedzkiego. Polakom i Litwinom sprzyjała aura - sroga zima skuła lodem wody Narwi, tak że stały się dla wojska dogodnym szlakiem i pozbawiły tykociński zamek najważniejszego obronnego atutu. W styczniu 1657 roku twierdza znajdująca się w rękach Radziwiłłów, którzy sprzyjali Szwedom, została otoczona przez wojsko hetmana Sapiehy. Była to już trzecia próba szturmowania obronnych murów przez wojska lojalne Janowi Kazimierzowi. Zamek w Tykocinie, mimo że zrekonstruowany, ciągle zawiera ducha dawnych czasów. W twierdzy przebywali głowni aktorzy wydarzeń z czasów potopu szwedzkiego: Janusz i Bogusław Radziwiłłowie, Paweł Sapieha, Stefan Czarniecki, dygnitarze szwedzcy i carscy oraz Samuel Kmicic, czyli historyczny pierwowzór bohatera „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Jeden z epizodów szkolnej lektury odbywa się właśnie na tykocińskim zamku.

 




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama