Łomża rozpoczęła udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Moje miasto bez elektrośmieci”. Dla miasta oznacza to uruchomienie skutecznego systemu zbierania elektrośmieci, dla lokalnych szkół – szansę na pozyskanie atrakcyjnych pomocy dydaktycznych. Partnerem stworzonego przez ElektroEko programu edukacyjnego jest Urząd Miejski w Łomży.
Przepisy prawne regulują, że Polska musi zebrać 4 kilogramy elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca rocznie. Oznacza to, że w Łomży zbiórka musi przynieść 251 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Sprawna zorganizowanie odbioru takiej masy odpadów zależy nie tylko od wdrożenia efektywnego systemu zbieranie, ale również od podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie postępowania z tymi niebezpiecznymi pozostałościami. Program „Moje miasto bez elektrośmieci”, łączy zarówno rzetelny sposób zagospodarowania tego rodzaju odpadów, jak i działania edukacyjne. Jest zatem kompleksową odpowiedzią na potrzeby gmin wynikające z zapisów prawnych (nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawa o ZSEE) oraz potrzeb społeczeństwa.
Łomża w trosce o środowisko
Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” ma rozwiązać problem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz ułatwić mieszkańcom Łomży prawidłowe pozbycie się takich odpadów.
- Dzięki podjęciu współpracy z ElektroEko zapewniliśmy mieszkańcom Łomży kompletny i efektywny system zbiórki elektrośmieci. W mieście działają dwa punkty przyjmowania odpadów – od poniedziałku do piątku zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddawać w MPGKiM przy ul. Akademickiej 22, natomiast w ostatnie soboty miesiąca do dyspozycji będzie punkt na ulicy Józefa Piłsudskiego 18. Dodatkowo oddanie dużych elektrośmieci, takich jak pralki czy lodówki, nie będzie sprawiało żadnych problemów, odbierane bowiem będą bezpośrednio z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie elektrosmieci.pl. Cieszy fakt, że oddanie elektrośmieci we wskazanych punktach będzie wiązało się z wymiernymi korzyściami dla szkół podstawowych biorących udział w programie „Moje miasto bez elektrośmieci” - mówi Maria Plona, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Łomży.
Co istotne, Łomża nie będzie ponosiła żadnych kosztów związanych z prowadzeniem programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Te bierze na siebie ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
- Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bierze na siebie ElektroEko. Dlaczego? Wynika to z naszego statutu – działamy jako organizacja not – for – profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę systemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. Nasze doświadczenie i wiedza ekspertów ElektroEko przekują się na liczne korzyści zarówno dla samego miasta, jak i jego mieszkańców; zarówno dorosłych, jak i uczęszczających do szkół - podkreśla Przemysław Kędzierski, członek zarządu ElektroEko.
Jak oddać elektrośmieci
Do dyspozycji mieszkańców Łomży są dwa publiczne punkty zbierania. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przyjmowany jest w każdej ilości, bezpłatnie.
Adresy:
ul. Akademicka 22; Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej; czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00
al. Józefa Piłsudskiego 18; parking przy sklepie Kaufland; czynny w ostatnią sobotę miesiąca w godzinach 9.00 – 14.00
Ponadto posiadacze dużych elektrośmieci, takich jak np. lodówki, pralki, kuchenki elektryczne, będą mogli pozbyć się ich bez konieczności wychodzenia z domu, a w dodatku zupełnie za darmo. ElektroEko w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci” zapewnia mieszkańcom Łomży właśnie taką usługę. Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągu, sieci gazowej) odbierany będzie ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie.
Aby zamówić usługę wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie: www.elektrośmieci.pl.
Komentarze