Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 grudnia 2024 19:05
Reklama

Konsultacje społeczne ws. nazwy ulicy

Konsultacje społeczne w sprawie nadania nazwy drodze, będącej przedłużeniem ul. Spokojnej do Alei Legionów (nazywanej też przedłużeniem ulicy Przykoszarowej), formalnie niemającej nazwy, ogłosił Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski.
Konsultacje społeczne w sprawie nadania nazwy drodze, będącej przedłużeniem ul. Spokojnej do Alei Legionów (nazywanej też przedłużeniem ulicy Przykoszarowej), formalnie niemającej nazwy, ogłosił Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Proponowane nazwy to: Komandora Kazimierza Kraszewskiego, Rotmistrza Witolda Pileckiego, Prof. Zdzisława Ludwika Wilhelmiego. Wypełnioną ankietę do konsultacji można zostawić w Centrum Obsługi Mieszkańców na parterze Urzędu Miejskiego. Głosować można również w specjalnej sondzie na oficjalnej stronie internetowej łomżyńskiego Urzędu Miejskiego (www.lomza.pl). Głosowanie potrwa do 25 lutego br.

Uprawnione do głosowania są osoby posiadające czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej Łomży. Ankietę można pobrać z i wypełnioną zostawić w Urzędzie Miejskim. Ankieta jest także dostępna w Urzędzie Miasta Łomży.

źródło:UM Łomża

 

Komandor Kazimierz Kraszewski  - urodzony 21 stycznia 1910 roku w Łomży, zmarły 18 marca 1990 roku w Warszawie. Pilot i oficer taktyczny w Morskim Dywizjonie Lotniczym w Pucku (podczas kampanii wrześniowej).   Uczestnik obrony Helu jako zastępca dowódcy odcinka przeciwdesantowego „Jurata”. Po II wojnie światowej  kierownik Sekcji Organizacji i Planowania Wydziału Marynarki Wojennej Sztabu Generalnego. W 1952 oskarżony w sfingowanym procesie o spisek przeciwko władzy. Do 1956  przebywał w więzieniu we Wronkach. Zrehabilitowany z zarzutów o szpiegostwo. Został pochowany z honorami wojskowymi w rodzinnym grobowcu na warszawskich Powązkach.

Pułkownik Witold Pilecki  - urodzony 13 maja 1901 roku w Ołońcu, zmarły 25 maja 1948 roku w Warszawie. Nazywany „świętym polskiego patriotyzmu”. Rotmistrz Kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej zasłużony m.in. w Powstaniu Warszawskim. Ochotnik do Auschwitz i organizator w obozie koncentracyjnym ruchu oporu. Autor pierwszych raportów o holokauście. Uczestnik brawurowej ucieczki z KL Auschwitz. Po wojnie oskarżony o zdradę i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika i odznaczony Orderem Orła Białego.

Profesor Zdzisław Ludwik Wilhelmi – urodzony 20 września 1921 roku w Łomży, zmarły 27 grudnia 2013 roku. Żołnierz SZP, ZWZ, szef wywiadu Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej. Profesor doktor habilitowany nauk fizycznych. Brał czynny udział w akcji „Burza” w ugrupowaniu kapitana „Lipca”, uczestniczył w potyczkach z wojskami niemieckimi w okolicach Wizny. Po wojnie uczestnik konferencji międzynarodowych i wychowawca nowej kadry polskich fizyków. W roku 1991 prezydent RP odznaczył go za działalność w AK Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dorobek naukowy profesora to ponad trzysta publikacji o zasięgu światowym z zakresu fizyki jądrowej.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama