Uprawnione do głosowania są osoby posiadające czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej Łomży. Ankietę można pobrać z i wypełnioną zostawić w Urzędzie Miejskim. Ankieta jest także dostępna w Urzędzie Miasta Łomży.
źródło:UM Łomża
Komandor Kazimierz Kraszewski - urodzony 21 stycznia 1910 roku w Łomży, zmarły 18 marca 1990 roku w Warszawie. Pilot i oficer taktyczny w Morskim Dywizjonie Lotniczym w Pucku (podczas kampanii wrześniowej). Uczestnik obrony Helu jako zastępca dowódcy odcinka przeciwdesantowego „Jurata”. Po II wojnie światowej kierownik Sekcji Organizacji i Planowania Wydziału Marynarki Wojennej Sztabu Generalnego. W 1952 oskarżony w sfingowanym procesie o spisek przeciwko władzy. Do 1956 przebywał w więzieniu we Wronkach. Zrehabilitowany z zarzutów o szpiegostwo. Został pochowany z honorami wojskowymi w rodzinnym grobowcu na warszawskich Powązkach.
Pułkownik Witold Pilecki - urodzony 13 maja 1901 roku w Ołońcu, zmarły 25 maja 1948 roku w Warszawie. Nazywany „świętym polskiego patriotyzmu”. Rotmistrz Kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej zasłużony m.in. w Powstaniu Warszawskim. Ochotnik do Auschwitz i organizator w obozie koncentracyjnym ruchu oporu. Autor pierwszych raportów o holokauście. Uczestnik brawurowej ucieczki z KL Auschwitz. Po wojnie oskarżony o zdradę i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika i odznaczony Orderem Orła Białego.
Profesor Zdzisław Ludwik Wilhelmi – urodzony 20 września 1921 roku w Łomży, zmarły 27 grudnia 2013 roku. Żołnierz SZP, ZWZ, szef wywiadu Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej. Profesor doktor habilitowany nauk fizycznych. Brał czynny udział w akcji „Burza” w ugrupowaniu kapitana „Lipca”, uczestniczył w potyczkach z wojskami niemieckimi w okolicach Wizny. Po wojnie uczestnik konferencji międzynarodowych i wychowawca nowej kadry polskich fizyków. W roku 1991 prezydent RP odznaczył go za działalność w AK Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dorobek naukowy profesora to ponad trzysta publikacji o zasięgu światowym z zakresu fizyki jądrowej.
Komentarze