Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 05:31
Reklama

Zbiórka elektrośmieci – korzyści dla szkół

Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza również konkretne korzyści dla szkół podstawowych z Łomży. Placówki, angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, będą mogły korzystać z utworzonego przez EletroEko Funduszu Oświatowego.
Zbiórka elektrośmieci – korzyści dla szkół

Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza również konkretne korzyści dla szkół podstawowych z Łomży. Placówki, angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, będą mogły korzystać z utworzonego przez EletroEko Funduszu Oświatowego.

 

- Z Funduszu Oświatowego mogą korzystać szkoły  prowadzące działania edukacyjne w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem. Kolejnym niezbędnym krokiem jest oddanie elektrośmieci do punktów zbierania prowadzonych przez samorząd i ElektroEko. Ich adresy można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Co warte podkreślenia – udział w Funduszu Oświatowym nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów przez szkoły lub mieszkańców – mówi Anna Podsiadło, koordynator projektu „Moje miasto bez elektrośmieci”.

 

W zamian za eklektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane są na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne, m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół.

 

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów czy nawet zupełnie obce osoby, które zechcą wspomóc akcję. Muszą tylko dostarczając  odpady do PSZOK przy ul. Akademickiej (w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej) w Łomży poprosić o stosowny kupon i potem przekazać go szkole. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, a następnie oddawania ich do punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko i Urząd Miasta, tym większa liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Dlaczego to takie ważne

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.

 

- Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt – podkreśla Anna Podsiadło.

W programie „Moje miasto bez elektrośmieci” bierze udział 7 szkół podstawowych z Łomży:

Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Pięknej

Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Polnej

Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. Mickiewicza

Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Nowogrodzkie

Szkoła Podstawowa nr 9 przy ul. Księżnej Anny

Szkoła Podstawowa nr 10 przy ul. Niemcewicza

Filia Szkoły Podstawowej przy Szpitalu Wojewódzkim przy al. Piłsudskiego 

Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl. Usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu można zamówić wypełniając formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer
2222 333 00.    


 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama