Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:27
Reklama

Prezydent zatwierdził plan finansowo-rzeczowy MPEC

Prezydent Mieczysław Czerniawski pełniący funkcję Zgromadzenia Wspólników zatwierdził Plan Finansowo Rzeczowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Łomży (MPEC) na 2014 rok.
Prezydent zatwierdził plan finansowo-rzeczowy MPEC

Prezydent Mieczysław Czerniawski pełniący funkcję Zgromadzenia Wspólników zatwierdził Plan Finansowo Rzeczowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Łomży (MPEC) na 2014 rok.

Bieżący rok ma być dla MPEC rekordowy pod względem nakładów inwestycyjnych, modernizacyjnych i remontowych. Przedsięwzięcia w tych obszarach działalności pochłoną w sumie blisko 11 milionów złotych. Największym zadaniem do realizacji w 2014 roku jest modernizacja kotła K-5 wraz z układem odpylania. Będzie to pierwszy etap przygotowania firmy do spełnienia bardziej wymagających norm emisji z instalacji przemysłowych. Układ odpylania zapewni dotrzymanie nowych standardów emisji pyłu od 2016 roku, a także jeszcze bardziej zaostrzonych norm wynikających z dyrektywy IED od 2023 roku. Kolejnym zadaniem związanym z ciepłownią będzie remont komina w jego najwyższym miejscu. Zostanie naprawiona i przebudowana zwężka, będąca w tej chwili w fatalnym stanie technicznym. Właśnie prace na kominie najbardziej odczują mieszkańcy Łomży, gdyż na czas remontu komina zostanie wyłączona ciepłownia, a to oznacza całkowite tygodniowe wstrzymanie dostawy ciepłej wody w Łomży. Inne znaczące remonty na ciepłowni to: wymiana kanalizacji deszczowej, wymiana przepustnic, wymiana pęczka konwekcyjnego na kotle K-4, wymiana rusztu w kotle K-3.

Rok 2014 będzie dla MPEC-u kolejnym rokiem realizacji projektu „Przebudowa i modernizacja systemu przesyłu energii cieplnej na terenie miasta Łomża”. Projekt jest dofinansowany środkami unijnymi w kwocie ponad 13 mln. Udział środków unijnych przekracza 65% wartości robót. Prace modernizacyjne będą prowadzone w rejonach ulic Spokojna, Piłsudskiego – róg Al. Legionów, Kołłątaja i Przykoszarowej. W 9 blokach przy ulicy Kołłątaja i Przykoszarowej zostaną zamontowane nowe węzły cieplne. Ważnym, także z punktu widzenia społecznego, zadaniem będzie podłączenie do sieci ciepłowniczej MPEC budynków wielorodzinnych położonych przy ul. Spokojnej należących do MPGKiM. MPEC zaangażuje się również w poprawę warunków bezpieczeństwa na ciągu pieszo – jezdnym łączącym ul. Kopernika z ul. Sikorskiego, a przebiegającym w sąsiedztwie siedziby Spółki.

W zakresie wytwarzania i sprzedaży energii cieplnej MPEC planuje zapotrzebowanie ze strony Odbiorców na 570 tys. GJ ciepła. Taka sprzedaż pozwoli uzyskać przychód w kwocie ok. 30 milionów 872 tys. zł i na działalności podstawowej nie pokryje zakładanych kosztów, stąd na tej działalności zakłada się stratę w kwocie ok. 232 tys. zł. Strata zostanie pokryta zyskami z pozostałych działalności przedsiębiorstwa w tym przede wszystkim odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych powstałych z inwestycji i modernizacji prowadzonych z udziałem pieniędzy unijnych. Do wytworzenia ciepła planuje się spalić 38,5 tys. ton miału węglowego. W 2014 roku MPEC jest zobligowany do opracowania i przedstawienia do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki nowej XIII Taryfy dla Ciepła. Aktualna taryfa obowiązuje do 31 lipca 2014 roku. Zakłada się utrzymanie uśrednionej ceny ciepła na dotychczasowym poziomie, chociaż możliwe są przesunięcia cen i stawek opłat w poszczególnych składnikach Taryfy. Nie ulegną zmianie stawki osobistych wynagrodzeń pracowników Spółki.

Nakłady będą sfinansowane środkami pochodzącymi z amortyzacji, dotacją NFOŚiGW, zyskiem pozostającym w dyspozycji przedsiębiorstwa oraz w razie potrzeby kredytem.

 

Ryszard Fiedorowicz

Z-ca Prezesa Zarządu


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama