Czwartego kwietnia 2014 roku w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Łomży im. Jana Pawła II, odbyła się debata na temat ”Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?”. Dyskusję panelową zorganizowali uczniowie: Tomasz Dąbrowski i Mateusz Burzyński w ramach ogólnopolskiego konkursu XX Sesja SDiM, którego organizatorem jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej.
ZOBACZ ZDJĘCIA
W debacie udział wzięli; zaproszeni eksperci Jolanta Kowalewska dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, Bogumiła Olbryś Radna Miasta Łomża, Janina Łępicka nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, Zofia Rusiłowicz – Kleczyńska pedagog Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, Grzegorz Gutowski nauczyciel Zespołu Szkół CKR w Marianowie oraz przedstawiciele szkół średnich z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie i z III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży i uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży.
Debata miała formę dyskusji panelowej. Spotkanie prowadził Tomasz Dąbrowski który pełnił rolę przewodniczącego. Dyskusja panelowa przebiegała w dwóch etapach: dyskusja w ramach grupy panelowej, dyskusja i pytania obserwatorów oraz odpowiedzi na pytania słuchaczy. W debacie w roli obserwatorów uczestniczyli: Laura Wąsowska zastępca dyrektora PG nr 2 w Łomży im. Jana Pawła II, Hanna Bazydło nauczyciel PG nr 2 w Łomży Im. Jana Pawła II , rodzice uczniów klas drugich , uczniowie PG nr 2 w Łomży oraz uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie . Paneliści przedstawili wiele korzyści, dzięki którym jakość naszego życia staje się coraz lepsza. Takimi korzyściami między innymi są pozyskiwanie środków unijnych wykorzystywanych do tworzenia programów służących rozwojowi młodych ludzi czy finansowania ich naukę, za granicą, a także wielu innych inwestycji regionu łomżyńskiego. Panelisci informowali zebranych o obecnie realizowanych działaniach na terenie miasta Łomża. Pokazali młodzieży, że jeśli wykażą inicjatywę i zaangażują się w jakieś przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Unii, może być to dla nich niezwykle budujące i ciekawe doświadczenie.
Mateusz jako sekretarz, zestawił poglądy i argumenty z przebiegu debaty Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?które przedstawiają się następująco:
- Unia Europejska daje nam szansę aby mądrze wykorzystać potencjał odważnych , operatywnych ludzi naszego miasta,
- fundusze unijne umożliwiły: zakup pomocy naukowych, sprzętu cyfrowego, przeprowadzenie szkoleń i warsztatów dokształcających dla młodzieży, warsztatów zawodowych oraz kursów językowych które pozwalają wyjechać na szkolenia zagraniczne,
- osoby dorosłe miały możliwość ukończenia studiów podyplomowych lub kursów specjalistycznych które finansowane były ze środków unijnych,
- środki europejskie przyczyniły się do modernizacji dróg i budynków w naszym mieście a to wpłynęło na rozwój gospodarczy regionu ,
- powstanie nowych terenów rekreacyjnych i obiektów sportowych stwarza możliwości rozwoju branży turystycznej w Łomży,
- zdaniem panelistów , należy korzystać z funduszy unijnych które stwarzają szansę na rozwój całego regionu.
Prowadzenie debaty nie należy do spraw prostych, jednak dzięki takiej formie dyskusji mogliśmy wymienić się poglądami. Większość z nas zabierała głos po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że dzięki przeprowadzonej dyskusji młodzi ludzie oraz mieszkańcy naszego regionu bardziej zaangażują się w życie społeczne szkoły i miasta Łomża.
Komentarze