Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:11
Reklama dotacje rpo

Studenci z Łomży pomagają chorym

Ponad sto uczelni z kraju, w tym Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości z Łomży, bierze udział w wielkiej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Studenci z Łomży pomagają chorym

Ponad sto uczelni z kraju, w tym Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości z Łomży, bierze udział w wielkiej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

„Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie” – pod takim hasłem Fundacja DKMS Polska szuka dawców dla chorujących na białaczkę i inne nowotwory krwi.

- Każdy z nas może zachorować, dlatego tak ważne jest by się zarejestrować w bazie dawców – mówi Ania Witkowska wolontariuszka i studentka pielęgniarstwa PWSIiP. – Ja zarejestrowałam się w styczniu obecnego roku podczas podobnej akcji w Galerii Veneda.

W PWSIiP w Łomży od godziny 9.00 do 17.00 (10.04.2014) trwa akcja pobierania materiału genetycznego od potencjalnych dawców.

- To zwykły wymaz z buzi – dodaje Ania Witkowska. – Dwoma patyczkami pocieramy policzki, tuż przy zębach trzonowych. Dwie minuty i materiał genetyczny jest pobrany, opisany i trafia do największej w kraju bazy dawców szpiku kostnego.  

W Polsce, co godzinę ktoś słyszy, że ma białaczkę. Chorują dorośli i dzieci. Dla wielu z nich jedyną szansą na wygranie walki z chorobą jest pobranie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego.

- Dawców jest ciągle za mało – mówi Milena Surgiewicz studencki Ambasador akcji. – A przecież samo zarejestrowanie się i pobranie szpiku nic nas nie kosztuje, jest bezbolesne i bezpieczne. Szpik w dwudziestu procentach pobierany jest z talerza kości biodrowej, a w pozostałym zakresie z komórek macierzystych, czyli z krwi. To bezpieczny zabieg.

Na stronie internetowej Fundacji DKMS Polska możemy przeczytać „Ludzie, którzy chcą zostać dawcami szpiku obawiają się, że będzie związane to z kosztami. Na etapie rejestracji i badania materiału genetycznego w celu określenia cech zgodności antygenowej, na podstawie, których poszukuje się zgodnego genetycznie bliźniaka dawca nie ponosi kosztów badania. Na etapie pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku 
z talerza kości biodrowej dawca nie ponosi żadnych kosztów. Zwracane są wszystkie koszty dojazdu do kliniki, ewentualnego pobytu w hotelu, koszty nieobecności w pracy, ewentualne koszty opieki nad dziećmi w czasie zabiegu, etc. Należy pamiętać, że zostanie dawcą jest wolontaryjne i ustawowo nie może być z tego tytułu pobierane wynagrodzenie, zwracane są natomiast wszelkie koszty poniesione przez dawcę.”

- Ja zarejestrował się dziś i mam nadzieję, że będę mogła oddać szpik kostny „genetycznemu bliźniakowi”. Może uratuję komuś życie – mówi Agnieszka Puławska.

Akcja rejestracji dawców odbywa się dziś (10.04.2014) w PWSIiP w Łomży, a 12 kwietnia przeniesie się go Galerii Veneda (godz. 12.00-18.00).

- W galerii handlowej w sobotę studenci pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości będą rejestrować kolejnych ochotników, którzy chcą uratować życie chorym na białaczkę i inne nowotwory krwi. Liczymy na dużą frekwencję i zaangażowanie mieszkańców naszego regionu – mówi Milena Surgiewicz z PWSIiP w Łomży. 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama