Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 22:13
Reklama

Policjanci nie kończą czuwania

Za szybko. To najczęściej stwierdzany grzech kierowców na najważniejszych szlakach drogowych województwa podlaskiego, czyli drogach nr 8 i 61. Od początku roku do końca marca policjanci czuwali na nich jeszcze intesywniej niż zazwyczaj.

Za szybko. To najczęściej stwierdzany grzech kierowców na najważniejszych szlakach drogowych województwa podlaskiego, czyli drogach nr 8 i 61. Od początku roku do końca marca policjanci czuwali na nich jeszcze intesywniej niż zazwyczaj.

Działania nosiły nazwy „Bezpieczna ósemka“ i „Bezpieczna sześćdziesiątka jedynka“. Jak przypomina Komenda Wojewódzka Policji, miały doprowadzić do ograniczenia liczby zdarzeń wynikających z nadmiernej prędkości, niewłaściwych manewrów, jazdy po pijanemu, ale także kształtować zwyczaje wzajemnej pomocy na drogach i nawyki bezpiecznej jazdy. Służyły temu wzmożone kontrole na obu trasach

KWP podaje, że tylko w marcu funkcjonariusze na ósemce i sześćdziesiątce jedynce skontrolowali 3864 pojazdy. Wykorzystywali wideorejestratory zainstalowane w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach oraz ręczne i laserowe mierniki prędkości. Sprawdzali nie tylko prędkość, ale także trzeźwość, stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Zarejestrowali przy tym kilka przykładów wyjątkowej wręcz lekkomyślności i lekceważenia przepisów ruchu drogowego. Jednym z nich był 60-latek z Białegostoku w volkswagenie jadący drogą nr 8 w okolicach Sztabina. Przekroczył dozwoloną prędkość o 34 km/h poza terenem zabudowanym jadąc z prędkością 124 km/h. Następnie wyprzedzając nie upewnił czy ma dostatecznie dużo miejsca do wkonania tego manewru i swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem zmusił inne pojazdy jadące zarówno przed nim jak i z przeciwnego kierunku ruchu do gwałtownego hamowania oraz zjeżdżania na pobocze. Wszystko zostało zarejestrowane przez policyjne urządzenie.

Szczególną uwagę w czasie działań funkcjonariusze skierowali na pojazdy ciężarowe. Efektem stało się 2046 mandatów, w tym 1720 za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Ubiegłorocznych statystyki zdarzeń drogowych w województwie wskazują jednak, że najbardziej niebezpieczną drogą była 61. Dlatego wzmożone działania na niej trwały w lutym i marcu, a policjanci z komend w Łomży, Kolnie i Grajewie już rozplanowali bogaty grafik patroli także na kolejne miesiące.

„Plon” marcowych kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy KMP w Łomży to ponad 170 przypadków zbyt szybkiej jazdy. Jeszcze więcej kierowców zbyt mocno dociskających gaz zatrzymali policjanci z Grajewa – 360. Blisko jedną trzecią w obu przypadkach stanowili cudzoziemcy. Podobne proporcje zresztą stwierdzone zostały już w lutym – około 600 mandatów, co trzeci dla kierowcy spoza Polski.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama