"Kształcimy praktyków" - tak określa swoją misję Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży świętująca dziesięciolecie działalności. Brzmi skromnie? Nie dla tych, którzy uważają, że studia powinny być powiązane z rynkiem pracy. Nie dla uczelni, która pyta pracodawców: co powinni umieć nasi studenci, by z pożytkiem znaleźć swoje miejsce na rynku pracy
Przykazanie jakości
- Polska Komisja Akredytacyjna, czyli najwyższa władza oceniająca jakość kształcenia w kraju, przyznała ocenę pozytywną wszystkim prowadzonym na naszej uczelni kierunkom - mówi doktor Krystyna Leszczewska, prorektor do spraw dydaktyki i spraw studenckich PWSIiP. - Ten sukces cieszy, ponieważ oznacza, że mamy akredytację upoważniającą do kształcenia na wszystkich kierunkach studiów w następnych latach.
Prorektor podkreśla, że jedną z głównych przewag łomżyńskiej uczelni nad innymi jest doskonała baza dydaktyczna. Najwyższe noty szkoła zbiera za swoje nowe obiekty, wyposażenie laboratoriów, pracowni.
- Można powiedzieć, że to "najwyższa półka" w dziedzinie najnowocześniejszej aparatury - dodaje doktor Krystyna Leszczewska. - Poza infrastrukturą, kolejnym filarem pozwalającym utrzymywać jakość kształcenia jest kadra profesjonalnych wykładowców. Ocena taka jest potwierdzana zarówno przez studentów, którzy oceniają naszą pracę po każdym semestrze, jak też poprzez badania naukowe, publikacje, zdobywanie kolejnych stopni naukowych przez naszych wykładowców.
Kształcą praktyków
Zgodnie ze swoją dewizą, łomżyńska PWSIiP szczególną wagę przykłada do współpracy z gospodarką. Programy kształcenia dostosowywane są do potrzeb rynku pracy.
- Od tego roku akademickiego wprowadziliśmy w programach wszystkich kierunków studiów trzy miesiące praktyk w trzyletnim cyklu studiów - informuje Krystyna Leszczewska. - Uczelnia zapewnia albo ułatwia studentom znalezienie odpowiednich miejsc do ich odbycia. Celem jest przybliżenie studentom praktycznych umiejętności zawodowych oraz zebranie materiałów do przygotowania prac inżynierskich czy licencjackich. W ramach programu Erasmus studenci PWSIiP mogą także odbywać praktyki zagranicą. W bieżącym roku akademickim rozpoczynamy realizację projektu UE skierowanego do naszych studentów, którzy będą mogli uczestniczyć w płatnych stażach w wiodących przedsiębiorstwach w Polsce i za granicą.
Programy kształcenia o profilu praktycznym realizowane na wszystkich kierunkach studiów powstają we współpracy z pracodawcami.
- My ich po prostu pytamy, jakie mają oczekiwania, co powinien umieć absolwent zarządzania, filologii czy kosmetologii - podkreśla prorektor. - Reagujemy zmianami programów, a również np. zwiększaniem wymiaru praktyk. Częsta bowiem jest opinia, upowszechniana także w mediach, że ludzie po studiach są przepełnieni teorią, natomiast gorzej jest z ich kompetencjami praktycznymi. Chcemy to zmieniać, dokładamy starań, aby nasi absolwenci byli wyposażeni w nowoczesną wiedzę teoretyczną i cenione przez pracodawców kompetencje zawodowe.
Klawe życie studenta
Na bardzo dobre oceny Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zapracowała także ciekawym programem współpracy międzynarodowej. Dla studentów jest to przede wszystkim znany od lat program Erasmus. W każdym semestrze na uczelni pojawiają się grupy z zagranicy. Z Łomży w świat wyjeżdża rokrocznie po 20 - 30 osób.
- Uczelnia ma podpisane umowy o współpracy z wieloma uczelniami z zagranicy. Najczęściej wybierane przez naszych studentów kierunki wyjazdów w ramach programu Erasmus to: Finlandia, Portugalia i Turcja - informuje Krystyna Leszczewska. – W ramach programu Erasmus wyjeżdżają do uczelni zagranicznych także wykładowcy. Możliwość odbywania części studiów czy praktyk za granicą pozwala studentom na praktyczne sprawdzenie swoich kompetencji językowych, zdobycie umiejętności pracy w zespołach międzynarodowych, poznanie nowych metod kształcenia. To sprawia, że nasi studenci nie mają kompleksów, podejmują dalsze kształcenie w wielu uczelniach krajowych i zagranicznych. Mamy potwierdzenia z prestiżowych uczelni, że dobrze sobie radzą na studiach drugiego stopnia.
Łomżyńscy studenci mogą liczyć na wparcie nie tylko intelektualne. W PWSIiP jest program stypendialny, nie tylko o charakterze socjalnym. Jest cała gama stypendiów rektora za osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne, za udział w konferencjach, zaangażowanie w kołach naukowych, publikacje.
- Jesteśmy dumni z samorządu studentów - uśmiecha się prorektor Krystyna Leszczewska. - Są aktywni, kreatywni, widoczni na uczelni i - mam nadzieję - coraz bardziej w życiu miasta. Założyli SOK, czyli telewizję Studenckim Okiem Kamery, właśnie przygotowują Juvenalia, na które zapraszamy od 2 czerwca.
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży prowadzi kształcenie stacjonarne i niestacjonarne na 12 kierunkach.
Są to:
- Zarządzanie
- Informatyka
- Administracja
- Automatyka i robotyka
- Wychowanie fizyczne
- Technologia żywności i żywienie człowieka
- Filologia angielska z technologią informacyjną
- Praca socjalna
- Pielęgniarstwo
- Kosmetologia
- Dietetyka
- Fizjoterapia.
Ofertę edukacyjna uzupełniają studia podyplomowe: socjoterapia, asystent rodziny, język angielski w tłumaczeniach biznesowych i prawniczych, terapia pedagogiczna, przygotowanie pedagogiczne, zarządzanie w jednostkach samorządu terytorialnego.
PWSIiP to także:
Ponad 2000 studentów stacjonarnych i niestacjonarnych, w większości z województwa podlaskiego, ale także z mazowieckiego oraz warmińsko - mazurskiego oraz środowisk polskich na Białorusi i Litwie. Wiedzę przekazuje im m. in. 30 profesorów i 66 doktorów.
Elektroniczna rekrutacja na rok akademicki 2014/2015 już rozpoczęła się na wszystkie wymienione kierunki i na studia podyplomowe.
Szczegóły dotyczące uczelni można znaleźć na stronie internetowej: www.pwsip.edu.pl
Komentarze