Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:42
Reklama

Niebezpieczne śmieci - co zrobić z odpadami budowlanymi

Prędzej czy później czeka to każdego. Raz na jakiś czas trzeba mieszkanie odmalować, wymienić popękane lub "opatrzone" przez lata kafelki, wyburzyć ściankę, zmienić drzwi. Pozostałości po budowie i remontach to ogromny ból głowy dla mieszkańców.
Niebezpieczne śmieci - co zrobić z odpadami budowlanymi

Prędzej czy później czeka to każdego. Raz na jakiś czas trzeba mieszkanie odmalować, wymienić popękane lub "opatrzone" przez lata  kafelki, wyburzyć ściankę, zmienić drzwi. Pozostałości po budowie i remontach to ogromny ból głowy dla mieszkańców. 

Porad co zrobić w tej sytuacji udziela np. portal internetowy 

http://ladnydom.pl/budowa/1,113332,12262801,Co_zrobic_z_odpadami_budowlanymi_.html

Niewykorzystane materiały po remoncie czy budowie to groźne dla środowiska składowisko długo rozkładających się odpadów. Ze względu na duże rozmiary i nierzadko toksyczność, nie można ich wyrzucać do zwykłych kontenerów przeznaczonych na odpady komunalne. Największą zbrodnią jednak jest wywiezienie gruzu wraz z innymi odpadami remontowymi do lasu albo spalenie śmieci w piecu.

Po pierwsze: czego w żadnym wypadku nie należy robić?

Do odpadów budowlanych i remontowych trafiają różnorodne przedmioty: kable, druty, tapety, gruz, papa, eternit, folie, styropian, laminaty, plastiki, złom oraz (należące do odpadów szczególnie niebezpiecznych) puszki po farbach i lakierach czy opakowania po rozpuszczalnikach. Wywiezienie takich śmieci do lasu, wyrzucenie ich do rzeki albo jeziora wiąże się z ogromnym zanieczyszczeniem środowiska. Umieszczenie tego typu odpadów w pojemnikach przeznaczonych na odpady komunalne jest równie nieodpowiednie. Na wysypisku śmieci bowiem, pozostałości po remoncie długo będą się rozkładały i emitowały groźne substancje do atmosfery, gleby i wód gruntowych.
Pamiętajmy, że palenie śmieci we własnym piecu czy w ognisku to nie to samo co utylizacja w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania odpadów. Podczas palenia tworzyw sztucznych, do atmosfery emitowane są silne zanieczyszczenia takie jak: dwutlenek węgla, związki chloru i fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie (kadm, rtęć, tytan), formaldehydy i rakotwórcze dioksyny. Substancje te powodują groźne choroby u ludzi (m.in. astmę), roślin (zanik chlorofilu) i zwierząt. Dioksyny to jedne z najbardziej toksycznych substancji, które trwale odkładają się w organizmie człowieka.
Niestety proceder pozbywania się odpadów remontowych na własną rękę jest coraz częstszy, zwłaszcza na wsi i terenach podmiejskich. Przestrogą powinna być wysoka kara za palenie śmieci i nieodpowiednie ich składowanie, która wynosi 5 tysięcy złotych. 

Po drugie: oddaj odpady do recyklingu!

Zamiast zatruwać środowisko, lepiej pomyśleć nad nowym zastosowaniem pozostałych po remoncie rzeczy, przerobieniem ich na przydatne przedmioty, przechowaniem w domowym warsztacie albo oddaniem do recyklingu. Jeśli jednak nie masz innego pomysłu, wyrzuć gruz, folię i inne pozostałości po remoncie do specjalnego kontenera na odpady wielkogabarytowe. Tego typu pojemniki czasami wystawiane są na osiedlowych śmietnikach.

Odzyskiem i utylizacją odpadów remontowych zajmują się profesjonalne firmy recyklingowe. Firmy oferujące wywóz odpadów budowlanych, dzięki specjalistycznemu sprzętowi, mogą nieszkodliwie dla środowiska składować i utylizować odpady niebezpieczne oraz odzyskiwać surowce z materiałów nadających się do recyklingu np. plastiki, szkło, metale. Gruz przewozi się do specjalnej kruszarni, a następnie wykorzystuje się go jako podkład do budowy dróg.

Po trzecie: uruchom wyobraźnię! 

Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem problemu odpadów remontowych będzie ich ponowne wykorzystanie oraz przerobienie i przystosowanie do pełnienia nowych funkcji. Skrawki tapet, puszki, okna, plastikowe opakowania, parkiet, cegła oraz inne pozostałości po remoncie można twórczo wykorzystać przerabiając je na oryginalne elementy wystroju wnętrz.

Farby, oleje, lakiery czy rozpuszczalniki należy zużywać do końca. Jeśli zostanie trochę farby na dnie, lepiej ją szczelnie zamknąć i zostawić na później niż wyrzucać do śmieci. Zawsze może znaleźć się jakiś mebel albo kawałek ściany, który będzie wymagał odmalowania! Z opróżnionych już puszek po farbach można zrobić naścienny organizer. Wystarczy połączyć je klejem bokami do siebie, a dnami przymocować do ściany. Zamiast wyrzucać plastikowe kubełki po farbach można je wykorzystać jako ozdobne doniczki ogrodowe. Niepowtarzalną ozdobą ogrodu będzie również kwietnik albo oczko wodne ze starej wanny.

Z kolorowych, potłuczonych kafelków można zrobić przepiękną mozaikę i ozdobić nią ścianę w salonie, kuchni albo w łazience (w zależności od tego co będzie przedstawiała). Oryginalny kolaż można wykonać również ze skrawków niewykorzystanej tapety i z tkanin. Kawałki wykładziny dywanowej natomiast przerobimy na wygodny hamak albo wieszak na buty. Pomysłom projektantów wnętrz nie ma końca - z odrobiną wyobraźni nawet ze starego okna można zrobić stylowy stolik kawowy. 

A może tak 

Przy najlepszych nawet chęciach i pomysłach wszystkich odpadów budowlanych z pewnością nie da się ponownie wykorzystać. Pozostaje w tej sytuacji droga najprostsza - współpraca z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży (mamy pewność, że nasi Czytelnicy nie należą do osób, które wybierają rozwiązania zupełnie nie do przyjęcia, czyli pozbywanie się śmieci "na dziko").

Wynajęcie kontenera na odpady budowlane w siedzibie MPGKiM przy ul. Akademickiej 22, niestety, kosztuje. Są jednak także lepsze strony problemu - przedsiębiorstwo zwraca część pieniędzy jeżeli kontener nie zostanie zapełniony. A przede wszystkim mamy czyste sumienie, że nasze śmieci nie trują naszych pięknych lasów i wód.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama