- Mam nadzieję, że po dziesięciu latach Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i przedsiębiorczości w Łomży jest już trwałym i ważnym składnikiem tożsamości miasta i regionu – powiedział profesor Robert Charmas, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży witając gości jubileuszowego spotkania w uczelni.
Jednym z pierwszych akcentów uroczystości było zasadzenie przez profesorów Roberta Charmasa i Kazimierza Pieńkowskiego oraz prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego "Dębu Dziesięciolecia", czyli symbolu szlachetności i sławy, a także trwałego przywiązania do wartości w kulturze europejskiej.
W swoim okolicznościowym wystąpieniu rektor PWSIiP przypomniał najważniejsze chwile łomżyńskiej uczelni oraz kudzi, którzy ją od podstaw tworzyli. Podkreślił także dokonania dydaktyczne i naukowe wyższej szkoły i przypomniał jej dewizę – Kształcimy Praktyków.
ZOBACZ ZDJĘCIA
- Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jest przeznaczona do roli intelektualnego lidera regionu ze względu na profesjonalizm i dynamikę rozwoju. Jest miejscem przekazywania wiedzy, poszerzania intelektualnych horyzontów, inspiruje - nie tylko studentów - do wykorzystywania osiągnięć naukowych w praktyce – mówi profesor Robert Charmas.
Jego zdaniem, potwierdzeniem jakości oferty edukacyjnej stanowią pozytywne oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla ośmiu kierunków studiów (zarządzanie, administracja, wychowanie fizyczne, technologia żywności, pielęgniarstwo, praca socjalna, informatyka oraz automatyka i robotyka). Cztery pozostałe nasze kierunki (filologia angielska z technologią informacyjną, kosmetologia, dietetyka i fizjoterapia) jeszcze nie podlegały ocenie, ale także mają ogromne szanse na pozytywne zweryfikowane w przyszłości.
Szczególnie podniosłym wydarzeniem uroczystości było uhonorowanie założyciela i pierwszego rektora łomżyńskiej uczelni profesora Kazimierza Pieńkowskiego. Otrzymał medal "Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży". Profesor nie poddał się emocjiom i w swom wystąpieniu zaproponował bardzo konkretny kierunek rozwoju uczelni – wszystko co łączy się z pojęciem "zdrowej żywności".
- Mamy wszelkie atuty, by stworzyć cały system produkcji, przetwórstwa i dystrybucji tego rodzaju produktów w naszym regionie, ktory nie jest zdegradowany ekologicznie – tłumaczył profesor Kazimierz Pieńkowski.
Najlepsze życzenia i gratulacje akademickiej społeczności przekazali listownie minister nauki i szkolnictwa wyższego profesor Lena Kolarska-Bobińska oraz przewodniczący organizacji skupiającej rektorów państwowych szkół zawodowych profesor Józef Garbarczyk, a osobiście prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który jest także przewodniczącym Konwentu Uczelni oraz reprezentant samorządu regionu, członek zarządu województwa Jacek Piorunek, ksiądz biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski, wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski.
Niezwykle wzruszającą częścią uroczystości był hołd dla naukowców, którzy kładli intelektualne fundamenty pod działalność łomżyńskiej uczelni, ale zabrakło ich już w chwili jubileuszu. Imię profesora Antoniego Jakubczaka otrzymała aula Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i przedsiębiorczości w Łomży, a patronem nowoczesnej hali laboratoryjnej został profesor Piotr Paweł Lewicki.
Uczelnia jest agorą, miejscem intelektualnej debaty, na co dzień towarzyszy nam etos akademickiej rzetelności. Najważniejsi są zawsze studenci, których wysyłamy w świat nie tylko z bagażem pragmatycznej wiedzy, ale także uzbrojonych w doświadczenie i mądrość życiową – powiedział na zakończenie uroczystosci profesor Robert Charmas, rektor PWSIiP w Łomży.
Finalnym akcentem jubileuszu był koncert z udziałem Alicji Majewskiej oraz znakomitego kompozytora Włodzimierza Korcza.
Komentarze