Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 grudnia 2024 09:55
Reklama

Integracja europejska w PWSIiP

Międzynarodowa konferencja „Podlaskie w Europie, Europa w Podlaskiem – 10 lat członkostwa w UE” odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Międzynarodowa konferencja „Podlaskie w Europie, Europa w Podlaskiem – 10 lat członkostwa w UE” odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

– Fundamentem naszej uczelni są projekty podnoszące kompetencje intelektualne studentów i kadry naukowo-dydaktycznej. Międzynarodowy program współpracy edukacyjnej, unijny projekt ERASMUS świadczą o aspiracjach placówki oraz o jej podejściu do kształcenia przyszłych elit. Umowy partnerskie, które zawarliśmy z uczelniami m.in. z krajów Unii Europejskiej umożliwiają studentom zdobywanie wiedzy za granicą. Często gościmy w PWSIiP przedstawicieli ośrodków edukacyjnych, rządowych i samorządowych z innych państw. Ta współpraca na szczeblu międzynarodowym wzmaga aspiracje Uczelni –powiedział dr hab. Robert Charmas, Rektor PWSIiP. - Dzięki przystąpieniu do projektu infrastrukturalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, studenci mogą zdobywać wiedzę w doskonale wyposażonych laboratoriach, a my możemy być liderem na regionalnym rynku edukacyjnym, kształcić praktyków – bo taka misja nam przyświeca, oraz prowadzić badania naukowe

O genezie Unii Europejskiej opowiedział dr hab. Krzysztof Sychowicz, sięgając w prelekcji nawet do odległej historii chrześcijańskiego uniwersalizmu.

- Państwa europejskie długo wcześniej niż w połowie dwudziestego wieku, jeszcze w czasach chrześcijańskiego uniwersalizmu, szukały dróg współpracy. Nie miało to oczywiście takiego charakteru jak zmiany, które doprowadziły do powstania europejskiej wspólnoty gospodarczej i bezpośrednio Unii Europejskiej.“Od Szczecina nad Bałtykiem po Triest nad Adriatykiem kontynent został rozcięty żelazną kurtyną” powiedział w 1946 roku Winston Churchill. Brak reakcji na działania Hitlera i Stalina, doprowadził do trwałego pęknięcia Europy. Polska dopiero po transformacji mogła podjąć dialog integracyjny – powiedział.

Podczas konferencji ważnym tematem stały się także współczesne problemy Ukrainy. Profesor Irina Czudowska z uniwersytetu w Kijowie przedstawiła referat „Ukraiński Majdan jako sygnał gotowości Ukrainy do przyjęcia europejskich wartości”.

- Sytuacja Ukrainy pokazuje, że zrozumienie kontekstu geopolitycznego przez wszystkie państwa członkowskie wymaga szybkiej reakcji. Nie zawsze się to udaje – powiedział dr hab. Krzysztof Sychowicz, prof. PWSIiP.

Doktor Agnieszka Muzyk z PWSIiP przedstawiła diagnozę postaw społecznych mieszkańców powiatu łomżyńskiego wobec wejścia Polski do Unii Europejskiej.

- Akceptacja wobec integracji znacząco wzrosła, ale dotyczy to osób, które miały energię i determinację w pozyskiwaniu środków unijnych – powiedziała socjolożka, która przygotowała obszerne badania dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego. – Aż 50 proc. przebadanych rolników deklarowało, że pozyskali z UE pieniądze na inwestycje, to oczywiście osłabiło ich eurosceptycyzm sprzed dziesięciu lat.

Sukces naukowy

O kształceniu kadr na potrzeby lokalnego rynku pracy opowiedziała dr Krystyna Kubik z PWSIiP.

- Edukacja w dzisiejszym, turbulentnym świecie, jest kluczem do sukcesu. Do lokalnej społeczności chcemy dotrzeć poprzez naszych studentów, którzy zasilają rynek pracy – powiedziała. – Nasza szkoła jest dobra w tym co robi, w kształceniu. Przeszliśmy parametryzację i trzymaliśmy kategorię B, która nobilituje prowadzone przez nas badania naukowe. To duże osiągnięcie, bo placówki, które posiadają kategorię „B” będą miały większe szanse w zdobywaniu środków unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

Międzynarodowa konferencja „Podlaskie w Europie, Europa w Podlaskiem – 10 lat członkostwa w UE” została zorganizowana przez PWSIiP przy współpracy ze Starostwem Powiatowym. Zgromadziła samorządowców, przedstawicieli lokalnych instytucji, gości z zagranicznych ośrodków akademickich.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama