Jeszcze dzieci nie opanowały nowych huśtawek, pociągu z wagonami i piaskownic przy Przedszkolu nr 15, a spacerowicze nie zadudnili obcasami na nowych alejkach w rejonie ulic Prusa i Reymonta, a już rozpoczyna się druga edycja budżetu obywatelskiego Łomży.
Oba wspomniane projekty zdobyły najwięcej głosów mieszkańców Łomży, gdy kilka tygodni temu rozstrzygane byly losy pierwszego w historii miasta budżetu partycypacyjnego.
- Wybrana została już firma, która zainstaluje urządzenia na placu zabaw – poinformował podczas konferencji prasowej prezydent Mieczysław Czerniawski. - Na razie przedszkole pełni wakacyjny dyżur, zatem nie możemy dzieci pozbawiać możliwości korzystania z istniejących jeszcze zabawek i prace przeprowadzone zostaną w sierpniu.
Wiadomo już, że drugim ze zwycięskich zadań zajmie się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. A ponieważ można będzie prace wykonać nieco oszczędniej niż się wydawało, wystarczy na "pół" kolejnego projektu, który znalazł się wysoko w głosowaniu mieszkańców Łomży, czyli na modernizację chodnika przy ul. Niemcewicza. W tym roku będzie wymieniony po jednej stronie ulicy.
Warto także przypomnieć, że z listy propozycji zgłoszonych do pierwszej edycji budżetu realizacji doczekały się jeszce dwie inicjatywy cieszące się dużym poparciem mieszkańców. Nasz redakcyjny kolega Krzysztof Staniórski zaproponował zakup przenośnej sceny do organizacji miejskich imprez. Tego rodzaju konstrukcję nabył już Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Perspektywa" urządziła z kolei na swoich terenach rekreacyjnych Street Workout Park, za którym opowiedzieli się licznie i z entuzjazmem młodsi mieszkańcy Łomży.
Doświadczenia zdobyte w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego spowodowały wcześniejsze rozpoczęcie prac nad drugą. Zespół Koordynujący oraz Rady Osiedli odbyły już spotkania i wypracowały rekomendacje, które zostaną przedstawione prezydentowi miasta i do społecznej oceny mieszkańców. Swoją reprezentację do Zespołu wskazała już Rada Miejska, a pracują nad tym Rady Osiedli. Zgłaszanie projektów przez mieszkańców planowane jest w drugiej połowie sierpnia, a głosowanie i ogłoszenie wyników - w drugiej połowie września.
- Pozwoli to nam połączyć tę inicjatywę z pracami nad "ogólnym" budżetem miasta na 2015 rok - wyjaśnił Mieczysław Czerniawski. - Dodatkowo, będzie to szansa na dopisanie szczególnie ważnych i ciekawych projektów, które jednak nie uzyskają wystarczającego poparcia, do listy miejskich inwestycji.
Zespół Koordynujący oraz samorządy osiedlowe proponują w drugiej edycji kilka poważnych zmian w procedurach budżetu obywatelskiego. Jedna z nich dotyczy podziału miasta na dzielnice (strefy): Centrum, Południe, Łomżyca. Każda z nich miałaby do dyspozycji na swoje projekty po 30 procent puli. Pozostałe 10 proc. stanowić ma rezerwę, którą Zespół mógłby dofinansować zadania wykraczające poza limit (ale nadal uwzględniając liczbę uzyskanych głosów).
- Przekonaliśmy się, że np. pomysły z Łomżycy, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna praktycznie skazane były na niepowodzenie w konfrontacji z wielkimi osiedlami - tłumaczył prezydent. - Teraz każda dzielnica będzie miała szansę na uwzględnienie swoich potrzeb.
Do kontrowersyjnych rekomendacji należą także: zgłaszanie tylko zadań ogólnodostępnych (eliminowałoby to projekty związane np. z placówkami oświatowymi czy instytucjami miejskimi), czy głosowanie tylko na jeden pomysł.
- Z tym trudno się zgodzić - stwierdził Krzysztof Staniórski. - Dlaczego mieszkając w jednej części miasta nie miałbym poprzeć inicjatyw mogących poprawić życie moim bliskim czy przyjaciołom w innej?
Takich wątpliwości władze miasta spodziewają się więcej. Dlatego prezydent uznał, że Regulamin Budżetu Obywatelskiego z nowymi rekomendacjami powinien być jeszcze poddany osądowi mieszkańców.
Wkrótce relacja video z konferencji
Komentarze