Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 22:58
Reklama

W ŁCM wiedzą jak chronić się przed kleszczami

Klimat Europy chroni nas przed licznymi zagrożeniami, jakie towarzyszą stale np. mieszkańcom tropików. W naszych chłodniejszych stronach nie potrafi żyć wiele tamtejszych owadów wykorzystujących toksyczne substancje lub roznoszących groźne choroby. Jednak jednym z takich zagrożeń są kleszcze.

Klimat Europy chroni nas przed licznymi zagrożeniami, jakie towarzyszą stale np. mieszkańcom tropików. W naszych chłodniejszych stronach nie potrafi żyć wiele tamtejszych owadów wykorzystujących toksyczne substancje lub roznoszących groźne choroby. Jednak jednym
z takich zagrożeń są kleszcze. Są głównym tematem kolejnego odcinka cyklu: Co słychać, Panie Doktorze?

Kleszczowym zagrożeniem zajmują się nie tylko lekarze, ale także specjaliści z innych instytucji. Jak wynika z danych Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łomży, w poprzednim sezonie odnotowano - potwierdzone laboratoryjnie - kilka przypadków boreliozy spowodowanej ukąszeniem kleszcza, informuje Paulina Truszkowska, rzecznik PSSE w Łomży.

Kiedy wiosną wszystko zaczyna rozkwitać, naprawdę trudno jest pozostawać w domu. Stosujemy środki ostrożności mające ochronić nas i naszych czworonożnych domowych przyjaciół. Czasami jednak nawet przez takie zapory kleszcze potrafią się przedostać.

- Dlatego dowiedzmy się więcej: jak uniknąć ukąszenia, jak "intruza" usunąć, kiedy dostrzeżemy go na skórze, kiedy udać się do lekarza lub pielęgniarki, jakimi chorobami mogą nas zarazić, jak można im zapobiec – zachęca Waldemar Pędziński, prezes ŁCM.

Łomżyńskie Centrum Medyczne jest jedną z placówek, w której można zaszczepić się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Korzystają z tego dosyć chętnie instytucje i firmy, których pracownicy pracują w otoczeniu przyrody. W mniejszym stopniu, niestety,  indywidualni wielbiciele spacerów i biegania po lesie czy zbierania grzybów i jagód. Warto pomyśleć o szczepionce, bo szkoda, by mały, ale bardzo wredny pajęczak odebrał nam radość kontaktu z przyrodą.  





Źródło: Łomżyńskie Centrum Medyczne

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama