Dwa projekty studentów Politechniki Białostockiej znalazły się wśród 26 laureatów II edycji programu "Generacja Przyszłości". "Generacja Przyszłości" to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierający wybitnych studentów. Adresowany jest do młodych wynalazców, konstruktorów, programistów szukających nowych rozwiązań i reprezentują Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.
Uznanie zyskał projekt budowy przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki kolejnego łazika marsjańskiego . Mobilny robot przygotowany do pracy w trudnych "marsjańskich" warunkach ma wystartować w zawodach University Rover Challenge 2015 w Stanach Zjednoczonych. Przypomnę, że łaziki marsjańskie konstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej na tych prestiżowych zawodach trzykrotnie zdobywały tytuł mistrzowski: w 2011,2013 i 2014 roku (ostatnio Hyperion 2). W 2010 roku zdobyliśmy trzecie miejsce. "W przyszłym roku powalczymy także o wysoką pozycję" - mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn - dziekan Wydziału Mechanicznego PB. Opiekun naukowy projektu dr inż. Justyna Tołstoj - Sienkiewicz zapowiada "burzę mózgów" już we wrześniu. Wtedy na dobre rozpocznie się praca nad nowym łazikiem marsjańskim. Ten projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 275 tysięcy złotych.
Około 100 tysięcy złotych otrzymał projekt budowy modelu samolotu udźwigowego na zawody "Air Cargo Challenge 2015". Zawody odbywać się będą w Niemczech, bo reprezentacja tego kraju zwyciężyła w ostatnich zawodach w Portugalii. W Portugalii studenci Politechniki Białostockiej zdobyli 10. miejsce (Air Cargo Challenge 2013, zawody odbywają się co dwa lata). "Zanim rozpoczniemy budowę modelu, czekamy na szczegółowy regulamin" - tłumaczy opiekun naukowy tego projektu mgr inż. Wojciech Grodzki. Takie samoloty mają zazwyczaj rozpiętość skrzydeł 3-5 metrów i ważą 2-3 kilogramy. Ale podnoszą 3-4-krotność swojej masy.
Komentarze