Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 20:51
Z ostatniej chwili!
Reklama

Muzealne spotkanie z poezją Jana Kulki

Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na spotkanie z poezją Jana Kulki oraz przybliżenie łomżyńskich wątków w jego życiu i twórczości. W zaplanowanym na 11 kwietnia spotkaniu wezmą udział Barbara Kulka oraz młodzi recytatorzy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, przygotowani przez Dorotę Przestrzelską. Spotkaniu będzie towarzyszyć mini-wystawa unikalnych materiałów związanych z poetą.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Muzealne spotkanie z poezją Jana Kulki

Jan Kulka (1937-2000) był jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Zadebiutował w roku 1956, publikując wiersz „Jesień i dziewczyna” w „Trybunie Robotniczej”. Dwa lata później przeniósł się do Kłodzka i spędził w tym mieście blisko 20 lat. Razem z poetką Anną Zelenay (1925-1970) był inicjatorem organizowania dorocznych zjazdów poetów i krytyków literackich, które pod nazwą Kłodzkich Wiosen Poetyckich odbywały się w latach 1961-1974, z przerwą w roku 1973. Okres kłodzki to również liczne nagrody, w tym ministra kultury i sztuki, działalność w Klubie Literackim oraz urozmaicona twórczość: nie tylko wiersze (pierwszy tomik „Projekt zachodu słońca” z roku 1962, po czym pięć kolejnych), ale też poemat „Niedaleko twierdzy”. W roku 1977 zamieszkał w Łomży, rewolucjonizując życie kulturalne małego miasta licznymi inicjatywami. Założył i opiekował się Klubem Pisarzy SD, organizującym liczne spotkania, wieczory autorskie, warsztaty poetyckie, sesje i sympozja literackie, wydającym też cyklicznie „Łomżyńskie Zeszyty Literackie”. Był niezwykle aktywny w niemal każdej dziedzinie związanej z szeroko rozumianą kulturą, ustawicznie też pisał, jako dziennikarz oraz poeta (tylko do roku 1987 opublikował siedem kolejnych wydawnictw książkowych: nie tylko wiersze, ale też poematy). Dokonał też rzeczy niebywałej, organizując w czerwcu 1981 roku przyjazd do Łomży Czesława Miłosza. Wybitny poeta odwiedził wtedy tylko cztery, znacznie większe miasta: Warszawę, Kraków, Lublin i Gdańsk; Łomża była tym najmniejszym na trasie jego podróży, ale zapamiętał tę wizytę nie tylko z racji spotkań z twórcami czy czytelnikami, ale też ze swymi wileńskimi przyjaciółmi. W latach 80. i 90., pomimo pogarszającego się stanu zdrowia, Jan Kulka wciąż był bardzo aktywny. Nie tylko tworzył (kolejne zbiory wierszy, ale też oratorium „Tajemnice wytrwania” o bł. Honoracie Koźmińskim, tom opowiadań „Obcym wstęp wzbroniony”, eseje „Romanse z historią”), ale też udzielał się w różnych inicjatywach kulturalnych. Pracował też nad pierwszą powieścią „Pod dobrą gwiazdą”, która ukazała się w roku 2011. Jego łączny dorobek obejmuje blisko 30 książek, a dwa tygodnie przed śmiercią obchodził 40-lecie pracy artystycznej i był to ostatni wieczór autorski poety. Jego twórczość wciąż budzi zainteresowanie czytelników, jest też regularnie wznawiana – ostatnio w tomie wierszy wybranych „Powraca wiatr…”, wydanym przez MDK-DŚT. 
Podczas muzealnego spotkania 11 kwietnia uczniowie I LO Maria Polak, Oliwia Sobuta, Piotr Dłużniewski i Stanisław Śmiechowski, udzielający się w prowadzonym przez Dorotę Przestrzelską Kole Miłośników Książki, zaprezentują reprezentatywny wybór utworów poety, wiersze wybrane nie tylko przez nich, ale też przez Barbarę Kulkę. Nie zabraknie też opowieści o tym, jak poeta zamieszkał w Łomży oraz o jego twórczości i osiągnięciach.
Będzie też można zobaczyć mini-wystawę poświęconą życiu i twórczości Jana Kulki, obejmującą wiele unikanych zdjęć, materiałów i publikacji. 

Spotkanie rozpocznie się w sali edukacyjnej muzeum o 18:00, wstęp wolny.


 

Reklama

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama