Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy byki pasą się w kosmosie? Mobilne planetarium Kopernika w Łomży

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają gwiazdozbiory nieba zimowego? Gdzie ich szukać? Kiedy czeka nas najbliższe częściowe zaćmienie Słońca? Jest okazja, by tego wszystkiego się dowiedzieć! A nawet to zobaczyć! Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by spotkać się z dziećmi i młodzieżą. I tak 13 i 14 marca pojawi się w Szkole Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży.
Czy byki pasą się w kosmosie? Mobilne planetarium Kopernika w Łomży

Wszyscy możemy być astronomami!

Reklama

Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestnicy nieodpłatnych pokazów mobilnego planetarium będą mogli skorzystać z cyfrowej broszury „Poradnik młodego naukowca – Planetobus”, pełnej astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu. Broszury te zostaną przesłane na adres mailowy szkoły w Olsztynku po zakończonej wizycie Planetobusu.

Co przywozi Planetobus? 

Mobilne planetarium podróżujące Planetobusem to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o  średnicy 7 metrów. W środku zmieści się 30 osób. Na półokrągłym sklepieniu widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na zimowym niebie. Będą to między innymi gwiazdozbiory Oriona, Wielkiego Psa z Syriuszem, Małego Psa z Procjonem oraz Byka, a dodatkowo takie obiekty głębokiego nieba jak Wielka Mgławica w Orionie M42 i Plejady M54. 29 marca (tuż po zimie) będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca – jednak uczniowie z Olsztynka będą je mogli zobaczyć już teraz pod kopułą mobilnego planetarium.

Warsztaty popularyzujące wiedzę astronomiczną

Dodatkowo uczniowie klas I–III uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium będą mogli również wziąć udział w bezpłatnych warsztatach popularyzujących wiedzę astronomiczną. Ich tematem są gwiazdozbiory, asteryzmy i meteoryty. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość wykazania się kreatywnością: stworzą własne asteryzmy, łącząc ze sobą modele gwiazd według swoich pomysłów. Będą też mieli okazję zbadać „spadające gwiazdy” (meteoryty), a nawet ich dotknąć, oraz własnoręcznie stworzyć projektor do odtwarzania układów gwiazd!

 

Wspólny Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama