Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 grudnia 2024 02:40
Reklama

Wybierz nazwę dla terenów sportowo-rekreacyjnych nad Narwią

Prezydent Łomży ogłosił konsultacje społeczne dotyczące nadania imienia terenom sportowo – rekreacyjnym nad Narwią.
Prezydent Łomży ogłosił konsultacje społeczne dotyczące nadania imienia terenom sportowo – rekreacyjnym nad Narwią. Do Urzędu Miejskiego w tej sprawie wpłynęły dwie propozycje, na które mieszkańcy naszego miasta mogą oddać swój głos. Proponowane nazwy to: Port Łomża imienia Mieczysława Gregorka oraz Port Łomża imienia Aleksandra Chrystowskiego. Głosować można od dzisiaj do 21 września br. Konsultacje są przeprowadzane w formie  pisemnej i elektronicznej. Ankiety papierowe należy wrzucić do urny ustawionej na parterze Ratusza przy Punkcie Obsługi Mieszkańców. Głosować można również drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej http://www.konsultujesz.lomza.eu/
Szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Łomży pod adresem: http://www.lomza.pl/index.php?wiad=3399.

Mieczysław Gregorek urodził się w 1909 roku w Odessie. Do Łomży  przyjechał wraz z całą rodziną w 1919 roku. W okresie międzywojennym był członkiem Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a w pierwszym okresie lat powojennych reaktywował to Towarzystwo. W roku 1932 własnoręcznie wybudował jacht klepkowy, którym wraz z kolegami Narwią i Wisłą dopłyną do Gdańska, co odbiło się szerokim echem w ówczesnej Polsce. W latach 50. XX wieku doprowadził do powstania planów wybudowania mariny rzecznej i centrum sportów nad Narwią w miejscu, gdzie dziś funkcjonuje Port. Organizował wystawy filatelistyczne, zajęcia z modelarstwa dla młodzieży, malował obrazy. Zmarł w 1987 roku w Łomży.

Aleksander Chrystowski urodził się w 1858 roku w Wysokim Litewskim. Ukończył  studia prawnicze w Petersburgu. W 1884 r. przyjechał do Łomży. Był założycielem i pierwszym prezesem Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a później jego prezesem honorowym. Stał na czele Towarzystwa Dobroczynności. Z jego inicjatywy założono m.in. Szkołę Rzemiosł, polską Szkołę Handlową, Polską Bibliotekę i Czytelnię Publiczną. Był naczelnikiem Ochotniczej Straży Ogniowej. W 1905 roku był jednym z przywódców strajku szkolnego w Łomży, a w 1916 r. podczas okupacji niemieckiej, pełnił obowiązki II burmistrza Łomży. Brał aktywny udział w pracach teatru amatorskiego. Zmarł w Łomży w 1916 r.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama