Łomżyński malarz, socjolog i pedagog został doceniony na XVIII Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej „Sztuka codzienna i niedzielna”. Obrazy Sylwestra Chrapowicza zdobyły wyróżnienie w kategorii „Samorodna twórczość artystyczna”. Jury konkursu, którego finał odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, oceniało prace malarskie, rysunkowe i rzeźby twórców pochodzących z województwa podlaskiego.
- Moje obrazy archiwizują rzeczywistość socjologiczną i antropologiczną – twierdzi Sylwester Chrapowicz. - Chcę uchwycić, skondensować w pracach to, co jest rysem współczesnego człowieka, którego osobowość określają rozmaite przedmioty: popularne marki firm odzieżowych, gadżety technologiczne. To zapośredniczenie człowieka przez rzeczy opisują socjologowie i filozofowie. Rzeczy są podstawowym narzędziem naszych wysiłków tożsamościowych, są też pułapką, w którą bezwolnie wpadamy.
Przeniesienie w świat sztuki kategorii współczesnej socjologii, to coraz częstsze w młodym malarstwie zjawisko. Obrazy Chrapowicza to „artefakty” współczesności, nie ma w nich sztucznej aluzyjności, ale jest zachowany średniowieczny dualizm ciała i duszy. Tak jak w przedstawieniach ołtarzowych figury zamknięte są w „komorach”, a kompozycja obrazów jest wertykalna, co w średniowieczu oznaczało wzniosłość ku Bogu, współcześnie – WZNIOSŁOŚĆ KU KONSUMPCJI.
Sylwester Chrapowicz z wykształcenia jest socjologiem i pedagogiem, pracuje w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży. Malarstwo to jego pasja, ale także alternatywna ścieżka rozwoju. Na swoim koncie malarz ma już kilka wystaw i zrealizowany cykl malarski „Danse Macabre” (Taniec Śmierci), który planuje zaprezentować niebawem w łomżyńskiej Galerii „Pod Arkadami”.
Sylwester Chrapowicz został doceniony także na białostockim XVII Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej „Wyprawa w kierunku wyobraźni” zdobywając wówczas pierwszą nagrodę.
Komentarze