Aleksander Wielopolski (1803-1877) to postać złożona i bardzo niejednoznaczna. Jego działalność na ziemiach zaboru rosyjskiego dała efekt w postaci niezwykle ważnych reform w dziedzinie oświaty, administracji, sądownictwa, ekonomii i kwestii społecznych. Doprowadził choćby do powstania Szkoły Głównej w Warszawie, oczynszował chłopów oraz nadał wiele praw Żydom. Był jednak zwolennikiem polityki ugodowej wobec imperium rosyjskiego, a jako przeciwnik walki o odzyskanie niepodległości zapisał się w pamięci Polaków jako człowiek, który pośrednio spowodował masakrę ludności Warszawy w roku 1861 oraz dwa lata później zarządził brankę, chcąc uniemożliwić wybuch powstania styczniowego.
Ostatnie lata życia spędził na emigracji. Marek Białokur przedstawi nie tylko biografię i dokonania Wielopolskiego, ale też dokona oceny jego postawy i poglądów politycznych przez pryzmat tego, co bada od 25 lat, czyli szkolnych podręczników historii. Ukaże również jak margrabia Wielopolski jest postrzegany w Polsce i krajach sąsiednich oraz jak jest obecny w naszej przestrzeni publicznej.
Spotkanie odbędzie się w piątek 18 października w edukacyjnej muzeum o godz. 18:0. Wstęp wolny. Prelekcja Marka Białokura została sfinansowana ze środków celowych, przekazanych przez NEGRESKO spółka z o.o.
Komentarze