Warsztaty, pokazy, przesłuchania, integracja rówieśnicza i finałowy koncert laureatów, fantastycznie wzmocniony przez cenionych wokalistów krajowej sceny muzycznej: Julię Kuzykę, Jakuba Wociala. Tak wyglądał ostatni weekend w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży, którego każdy detal dopieszczała pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu SOUNDTRACK, Magda Sinoff. Atmosferę warsztatów, integracyjny klimat wydarzenia, współtworzyli doświadczeni artyści, którzy wzięli młodych ludzi pod swoje skrzydła, pokazując elementy warsztatu wokalnego (Julia Kuzyka, Jakub Wocial), ale także choreograficznego (Małgosia Bielecka).
– Bardzo mi się podobało, przede wszystkim formuła warsztatów i sam przebieg wydarzenia, który sprawiał, że wzajemnie sobie kibicowaliśmy. Nie czułam żadnej rywalizacji, stresu podczas przesłuchać, czy finałowego koncertu, jakbyśmy wszyscy byli rozśpiewaną rodziną – mówiła młodziutka Luiza Barszczewska z Białegostoku świeżo po zdobyciu Grand Prix Festiwalu SOUNDTRACK. Utalentowana piętnastolatka czarowała na scenie wykonując utwory „Sing of the Times” z serialu „Riverdale” oraz „Dobranoc panowie” z filmu „Królowa kosmosu”. Opanowana, pewna siebie, z dobrze ustawionym głosem i sceniczną charyzmą. Jej przewrotne, zadziorne wręcz „Dobranoc panowie” długo świdrowało w uszach publiczności.
– Macie w tym regionie Polski niezwykle utalentowaną młodzież – mówił Jakub Wocial, polski aktor musicalowy, wokalista i reżyser, założyciel i twórca Broadway w Polsce, wykonawca w krajowych i zagranicznych musicalach, a także przewodniczący komisji jurorskiej Festiwalu SOUNDTRACK. Artysta, który sam zadebiutował na dużej scenie w wieku zaledwie osiemnastu lat w spektaklu „Chłopcy z Placu Broni” (Teatr na Woli), a już rok później, w założonym przez siebie niezależnym teatrze Palladium Stage, stawiał pierwsze kroki w roli producenta przy musicalu „The Phantom of the Opera”, docenił kunszt wykonań uczestników Festiwalu SOUNDTRACK, a także dobór repertuaru. – Widać było duży warsztat pracy mimo młodego wieku i to jest bardzo budujące, wręcz inspirujące, że nastolatkowie potrafili udźwignąć repertuar ambitny, wykonywany scenicznie przez bardzo dojrzałych artystów. Świetne jest połączenie przez organizatorów formuły warsztatowo-pokazowej: mogliśmy przed przesłuchaniami popracować z młodymi ludźmi, poznać siebie wzajemnie i polubić. To jest istotne w muzyce, jej wymiar eksponowania wrażliwości oraz relacyjności – oceniał Jakub Wocial. Utytułowany artysta, który został wybrany chociażby przez Romana Polańskiego do roli Herberta w polskiej oraz niemieckiej premierze musicalu „Taniec Wampirów”, podkreślał także, że to czwarty raz, gdy zasiada w składzie jurorskim Festiwalu SOUNDTRACK. – Niektórych wykonawców znam z poprzednich edycji i widzę, jakie postępy zrobili, co jest zapewne efektem ich pracy, ale także pracy ich instruktorów, wsparcia otrzymywanego od rodziców. I tu, absolutnie, należą się olbrzymie brawa za ten kreacyjny wymiar pracy i wytrwałość edukacyjną!
– Podczas przesłuchań czuliśmy się jak na koncercie, tak dobry i wyrównany był poziom uczestników – mówiła jurorka Julia Kuzyka, wokalistka, aktorka teatru muzycznego, która w 2023 roku wydała swój pierwszy autorski album „blue memories”, kocha jazz i literaturę, a swoje pasje eksploruje w Szkole Doktorskiej UwB, gdzie otworzyła przewód doktorski. Warsztaty z Julią Kuzyką w prowadzonym przez nią „inner voice STUDIO” okazały się jedną z „bonusowych” festiwalowych nagród.
– Młodzi nie boją się wyzwań językowych, nie mają lęku i obaw śpiewając anglojęzyczny repertuar – mówiła Magdalena Rosen, także jurorka Festiwalu SOUNDTRACK, tłumaczka, lektorka języka angielskiego oraz hiszpańskiego, absolwentka amerykańskiej uczelni John Jay College of Criminal Justice. Pasjonatka języków obcych, filozofii oraz podróży, podkreślała z aprobatą, że młodzi nie mają kompleksów – sięgają po ambitny repertuar, świetnie się prezentują scenicznie i biorą od życia to, czego chcą.
Widać to było w wypełnionej po brzegi (z dostawkami) sali MDK-DŚT podczas Finałowego Koncertu Festiwalu SOUNDTRACK, który otwierali – dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło i dyrektor artystyczna Festiwalu, Magda Sinoff, oddając scenę we władanie laureatom Festiwalu, dzieciom i młodzieży ze Studia eMDeK, a także artystom-jurorom: Julii Kuzyce i Jakubowi Wocialowi.
Wyniki
Jury 17. Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej SOUNDTRACK 2024 w składzie: Jakub Wocial – przewodniczący, Julia Kuzyka, Magdalena Rosen i Magda Sinoff, po wysłuchaniu 17. konkursowych prezentacji postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
Luizie Barszczewskiej z Białegostoku
I MIEJSCE
Zofii Borowskiej z Białegostoku
II MIEJSCE
Annie Przybylskiej z Łomży
III MIEJSCE
Mai Wronowskiej z Łomży
WYRÓŻNIENIA otrzymali:
Mateusz Waszkiewicz z Białegostoku
Oliwia Szmitko z Jedwabnego
Wioletta Moczydłowska z Białegostoku
Kalina Budek z Płocka
NAGRODY ZA MUZYKALNOŚĆ trafiły do:
Poli Bobrowicz z Białegostoku
Kingi Kozłowskiej z Białegostoku
NAGRODY ZA POPRAWNOŚĆ JĘZYKOWĄ otrzymały:
Anna Wróblewska z Kolna
Kinga Kozłowska z Białegostoku
Aleksandra Witek z Białegostoku
Luiza Barszczewska z Białegostoku
NAGRODĘ w formie ZAPROSZENIA na zajęcia do „inner voice STUDIO” od jurorki Julii Kuzyki otrzymały:
Kinga Kozłowska z Białegostoku
Lena Gabińska z Białegostoku
Tytuł „DEBIUTANTA SOUNDTRACKU” otrzymały:
Wiktoria Milewska z Białegostoku
Anastazja Duchnowska z Łomży
Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom Festiwalu!
Dziękujemy sponsorom Festiwalu SOUNDTRACK , którzy współtworzą wydarzenie muzyczne MDK-DŚT!
Ubezpieczenia TARNOWSCY
APRILLA Kamienie Szlachetne
Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska PIĄTNICA
Bursa Szkolna Nr 3 w Łomży
Pizzeria PEPE ROSSO
Gabinet Psychoterapii UNA Marta Perkowska
Komentarze