Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:31
Reklama

Wyświęcono krzyż stojący przy trasie Via Baltica

W miniony czwartek, przy trasie Via Baltica, odbyła się uroczystość wyświęcenia nowo postawionego przydrożnego krzyża. Inicjatywa ta została zrealizowana dzięki wspólnemu wysiłkowi parafian oraz członków lokalnej społeczności, którzy współfundowali i osobiście zaangażowali się w jego budowę.
Wyświęcono krzyż stojący przy trasie Via Baltica

Wierni, członkowie Ruchu Gloriosa Trinitá, Kościoła Domowego, Akcji Katolickiej oraz ludzie dobrej woli z parafii w Szczepankowie ufundowali taki krzyż, który stanął w miejscowości Sierzputy Młode przy trasie Via Baltica. - Pomysł i koncepcja krzyża zrodziła się kilka lat temu, gdy w przestrzeni publicznej zaczęło się mówić o konieczności opiłowywania z pewnych przywilejów katolików, gdy widzieliśmy w telewizji krzyż drewniany ścinany przez wandala piłą motorową w Zielonej Górze. Uznaliśmy, że trzeba odpowiedzieć na takie zachowania – powiedział Tomasz Bruliński, mieszkaniec parafii Szczepankowo. - Spotkaliśmy się z mieszkańcami naszej parafii, którzy są członkami stowarzyszeń, Akcji Katolickiej, Kościoła Domowego czy Gloriosy i uznaliśmy, że taką właściwą formą będzie wybudowanie krzyża – dodał Tomasz Bruliński. 

- Krzyż to bardzo wymowny znak, szczególnie w czasach, w których nam przyszło teraz żyć – powiedział Zygmunt Truszkowski mieszkaniec z parafii Szczepankowo. 

Jego zdaniem Via Baltica, czyli trasa szybkiego ruchu, przez którą ludzie przemieszczają się z południa Europy na jej północ i z powrotem, to najlepsze miejsce na eksponowanie swoich przekonań, wiary i przynależności kulturowej. 

- Ludzie powinni być świadomi, gdzie żyją, po co żyją i dla kogo żyją. Zrobiliśmy to po to, żeby ten znak krzyża był dla nich drogowskazem – przekonuje Zygmunt Truszkowski.

Krzyż jest najstarszym symbolem noszącym znamię sacrum. Linie wyznaczające kierunki: prawo-lewo, góra-dół, niebo-ziemia, słońce-księżyc, przecinają się tworząc krzyż, który wyznacza jakiś porządek, określa środek, prowadzi do centrum siły i życia. Dlatego parafianie ze Szczepankowa długo zastanawiali się które miejsce będzie odpowiednie.- Szukaliśmy miejsca takiego, które byłoby widoczne i we właściwy sposób oddawałoby tą potrzebę. Z racji, że uruchomiono trasę S61, znaleźliśmy miejsce w okolicach wsi Sierzputy u pana Zbyszka Sierzputowskiego – tłumaczy Tomasz Bruliński.

- Poparłem pomysł moich sąsiadów, ta lokalizacja najbardziej im się podobała – stwierdził Zbigniew Sierzputowski, właściciel działki przy której stanął monumentalny krzyż. 

Zrealizowanie przedsięwzięcia zajęło ponad roku. - Przygotowanie projektu, dokumentacji, pozwolenia, sam montaż zajął niecałe dwa miesiące. Przeprowadziliśmy zbiórkę funduszy, mnóstwo osób zaangażowało się w to przez wsparcie czy to materialny, czy rzeczowe dawali stal, beton i w ten oto sposób powstał krzyż – opowiada z zadowoleniem Tomasz Bruliński.

Krzyż przy trasie Via Baltica ma około 10 m wysokości. Od strony drogi S61 będzie on podświetlony, natomiast od strony Łomży będzie oświetlony obrysem krzyża. Pomysłodawcy postawienia w tym miejscu krzyża liczą na to, że nie powinien stać się on elementem gry politycznej i przyczyną konfliktów pomiędzy różnymi grupami społecznymi. Są przekonani, że symbol krzyża wrósł już w polski krajobraz i powinien być w nim po prostu należycie lokowany. Społeczeństwo ziemi łomżyńskiej jest pod tym względem świadome, a zachowywanie takich obiektów wypływa przed wszystkim z siły wiary i tradycji lokalnej.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama