- Muzyczna oprawa niewątpliwie wzbogaca tak ważne wydarzenia, a my, jako samorząd województwa, chętnie doceniamy dobre inicjatywy. Zresztą wspieramy prawie wszystkie wydarzenia artystyczne wysokiej rangi w Łomży, a Radio Nadzieja sprawuje nie tylko duchową opiekę nad miastem i jego mieszkańcami, ale jest także mecenasem kultury - powiedział Jacek Piorunek.
Jak dodał, współpraca samorządu z łomżyńskim Kościołem to także m. in. dotacje na ochronę zabytków sakralnych z funduszy unijnych oraz własnego budżetu województwa.
- Przykładami są choćby nakłady na prace konserwatorskie przy bezcennych gotyckich świątyniach - Katedrze łomżyńskiej czy kościele w Szczepankowie. Utworzenie diecezji ze stolicą w Łomży miało wielkie znaczenie dla rozwoju miasta, a przypadające w przyszłym roku stulecie tego wydarzenia należy godnie wesprzeć. Chciałbym też przypomnieć, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę autokefalii Kościoła prawosławnego w Polsce ważną w naszym województwie - dodał Jacek Piorunek.
Diecezja Łomżyńska powołana została bullą papieża Piusa XI z października 1925 roku. Obecnie to około 500 tysięcy wiernych mieszkających w województwie podlaskim, mazowieckim i niewielkim fragmencie warmińsko - mazurskiego.
- Koncert Iskra Nadziei wpisuje się w przygotowania naszej diecezji do jubileuszu stulecia, a w praktyce je rozpoczyna. Szczegóły tej rocznicy będą jeszcze ogłaszane, ale w planach jest m. in. peregrynacja obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości z łomżyńskiej Katedry w parafiach, wizyty przedstawicieli regionów duszpasterskich, spotkania w Muzeum Diecezjalnym i Wyższym Seminarium Duchownym, sympozja przybliżające historię diecezji, która nadała naszemu miastu nowy wymiar - mówił biskup Janusz Stepnowski.
Iskra Nadziei to inicjatywa diecezjalnego Radia Nadzieja realizowana od kilku lat. W każdej edycji ma swoje motywy wiodące. Były to np. wspomnienie wizyty Papieża Jana Pawła II w Łomży 4 i 5 czerwca 1991 roku czy historia Żołnierzy Wyklętych. Tym razem są to przygotowania do jubileuszu. Tradycją wydarzenia jest koncert znanego wykonawcy. Występowali w poprzednich "Iskrach Nadziei" np. Roksana Węgiel, Halina Młynkova oraz zespół Golec uOrkiestra.
- Będzie to święto nie tylko diecezji, ale także tych trzech województw. Zaczynamy od prezentacji krótkiego filmowego wizerunku diecezji i jej historii oraz koncertu, którym chcemy promować młodą artystkę i dotrzeć do ludzi młodych, mówić przez muzykę o czymś ważnym - wyjaśnił ksiądz Mariusz Szulc, dyrektor Radia Nadzieja.
Ważnym wątkiem wystąpień w czasie "Iskry" była także pomoc dla południowej części kraju, której mieszkańcy ucierpieli w wyniku powodzi. Biskup Janusz Stepnowski zapowiedział zbiórkę przeprowadzoną przez diecezjalną Caritas. Jak poinformował Jacek Piorunek, także samorząd województwa planuje finansowe wsparcie jednego z miast, które ucierpiały.
Koncert popularnej wokalistki Magdy Beredy i jej zespołu zakończył wrześniową edycję "Iskry Nadziei".
Komentarze