Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:49
Reklama

Koła Gospodyń Wiejskich rywalizowały w Bitwie Regionów - [VIDEO]

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie gościł niezwykłe zmagania. W szranki stanęło bowiem jedenaście Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego. Miały one za zadanie przygotować danie nawiązujące do kulinarnej tradycji Podlasia. Potrawy były oceniane przez pięcioosobowe jury na czele z Pauliną Makarską, ekspertką kulinarną, szefem kuchni i finalistką jednej z edycji programu Hell's Kitchen.

W wydarzeniu w Nowogrodzie wzięło udział jedenaście KGW z powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego z miejscowości: Kuzie, Szczepankowo, Dobry Las, Nowe Kupiski, Janczewo, Podłatki Duże, Zanie-Leśnica, Szczodruchy, Srebrna, Łady Polne, Srebrny Borek.

- Nasz Skansen był miejscem różnorodnych wydarzeń odnoszących się do historii czy tradycji także kulinarnych, ale tak "pysznej bitwy" jeszcze u nas nie gościliśmy. podsumował rywalizację Juliusz Jakimowicz, dyrektor Skansenu Kurpiowskiego nie kryjąc radości z trzeciego miejsca dla KGW z Dobrego Lasu.

Wśród potraw przygotowanych przez uczestników pojawiły się między innymi pasztet z sarny, kozy, fafernuchy czy też zupa parzybroda. Zawodnicy i zawodniczki włożyli wiele czasu i pracy aby, przygotować jak najpyszniejsze dania. Pomimo różnego stażu działania nikomu nie brakło entuzjazmu i każdy poważnie potraktował zawody. Zwłaszcza, że poza awansem do finału wojewódzkiego, na trzy najlepsze zespoły czekały również nagrody finansowe. Zwycięskie koło dostało dwa tysiące złotych a miejsce drugie i trzecie odpowiednio tysiąc pięćset i tysiąc złotych. 

Pomimo tego, że zwycięzca mógł być tylko jeden, wszyscy uczestnicy bawili się znakomicie.

- Impreza jest doskonale zorganizowana, tak jak zresztą zawsze. Koleżanki i koledzy przygotowali się rewelacyjnie. Wszystko pysznie pachnie - powiedziała Kamila Rakowska z KGW zdradzając przy okazji, że młyn, który stoi w Skansenie pochodzi z ich miejscowości. - Jesteśmy pierwszy raz na konkursie i jesteśmy bardzo zadowolone - powiedziała Dorota Kaczyńska z Koła Gospodyń Wiejskich w Kuziach licząc na dobre miejsce w końcowej klasyfikacji.

Oprócz promocji tradycji kulinarnej impreza miała również na celu promowanie turystyki i historii podlaskich regionów. A są one bardzo bogate i pociągające. 

- Wracam na Kurpie, bo tutaj czuję prawdę. Świat topi się w globalizacji, a ja osobiście szukam wyróżników. Na Kurpiach nie muszę ich szukać. One są na każdym rogu. Czy to dotyczy kuchni, strojów czy muzyki- powiedziała wokalistka Joanna Konrad, która prowadziła imprezę. Na scenie wystąpiły też dzieci i młodzież z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Nowogrodzie, których występ przygotowała Joanna Konrad. 

Bitwa Regionów odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

- Mamy także tym razem dodatkowe zadanie - musimy odkłamywać pogłoski, że w województwie podlaskim jest niebezpiecznie. Otóż jest bezpiecznie, gościnnie, jak zwykle pięknie i bardzo, bardzo smacznie. - podkreślał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, zapraszając turystów do naszego regionu.

Głównym organizatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

- Chodzi o łączenie kreatywności i nowoczesności z tradycją - tłumaczyła ideę konkursu Agnieszka Zawistowska. dyrektor OT KOWR w Białymstoku.

Laureatom konkursu gratulował i wręczał nagrody Jacek Piorunek z zarządu województwa. 

1 miejsce  KGW „Boróweczki” w Srebrnym Borku

2 miejsce KGW ,,Łatki’’ w Podłatkach dużych 

3 miejsce KGW Dobry Las

- Jedną z najważniejszych wizytówek naszego województwa jest regionalne bogactwo tradycji. W przypadku "Bitwy Regionów" jest to wykorzystanie tych smaków i zapachów, z których  mistrzynie z Kół Gospodyń Wiejskich, potrafią skomponować potrawy, jakich nie znajdzie się nigdzie indziej- powiedział Jacek Piorunek jednocześnie dziękując za liczny udział i zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich. 

Celem rywalizacji jest promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Ważnym aspektem jest także promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich. To przede wszystkim konkurs kulinarny, w którym reprezentacje KGW przygotowują regionalne potrawy w oparciu o tradycyjne receptury i rodzime produkty.   

Konkurs przebiega w kilku etapach. Zwycięzcy eliminacji powiatowych wezmą udział w finale wojewódzkim, a mistrzowie zakwalifikują się do finału ogólnopolskiego. Skansen w Nowogrodzie gościł ostatnią, szósta już bitwę w województwie podlaskim. Finał wojewódzki odbędzie się we wrześniu podczas dożynek w Hajnówce. Natomiast podium przedstawia się następująco:

 


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama