Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 6 listopada 2024 02:17
Reklama

63 dni chwały uczczono w Łomży

W Łomży w czwartek, 1 sierpnia zawyły syreny alarmowe. Zostały włączone o 17:00, czyli o godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego. W ten sposób upamiętniono ofiary powstania. W tym czasie przed pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej przy Szkole Muzycznej, a następnie w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oddano hołd uczestnikom największego zbrojnego wystąpienia przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim podczas drugiej wojny światowej. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Grzymałą, Wicestarosta Łomżyński Anna Gawrych, żołnierze z dowódcą płk Pawłem Gałązką, dyrektor biura poseł Alicji Łepkowskiej-Gołaś, reprezentanci Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, środowisk patriotycznych i Konfederacji.
63 dni chwały uczczono w Łomży

Autor: UM ŁOMŻA

O 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego od kilku dni przypominają plakaty przedstawiające osobę Mieczysława Bruszewskiego ps. „Pudel”, które pojawiły się na kilkunastu przystankach w Łomży. Uświadamiają nam, że tamto wydarzenie to także historia mieszkańców ziemi łomżyńskiej. Powstańcze biogramy łomżyniaków w nim uczestniczących można także oglądać w oddziale Archiwum Państwowego przy Alei Legionów 36 (za Szkołą Muzyczną).

1 sierpnia 1944 roku, z rozkazu generała Tadeusza Komorowskiego "Bora", do walki z niemieckim okupantem stanęło 40 tysięcy powstańców, chcąc wyzwolić stolicę przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Wybuchło o godz. 17:00, tzw. godzinie „W”. Było zrywem ludzi młodych, z których większość wkroczyła w dorosłość podczas okupacji, pokazującym ogromną chęć dążenia do odzyskania i utrzymania niepodległości. Powstanie trwało 63 dni. W walkach poległo około 18 tysięcy powstańców. Historycy szacują, że w jego wyniku zginęło ponad 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i 180 tysięcy cywilów. Po kapitulacji Warszawa została niemal doszczętnie zniszczona. Była to największa akcja zbrojna podziemia prowadzona w okupowanej przez Niemcy Europie.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama