- „80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – to także nasza historia” to akcja organizowana przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, do której przystąpił także samorząd Łomży. W naszym mieście odbywa się ona przy udziale Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomżyński – powiedział Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.
Na plakatach przypominana jest postać Honorowego Obywatela Łomży Mieczysława Bruszewskiego ps. Pudel (1923-2021), który w czasie Powstania Warszawskiego pracował w tajnej drukarni przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, mieszczącej się w piwnicy Domu Fukiera, gdzie drukował prasę podziemną i ulotki. Walczył na Woli i Starym Mieście w Oddziale Specjalnym „Juliusz", zwanym „Tygrysami Woli", broniąc m.in. do końca ostatniego wejścia do kanałów. Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy i Orderem Polonia Restituta. Po wojnie był prześladowany przez UB, przesiedział 8 lat w więzieniach w Warszawie i w Rawiczu. Urodził się i zmarł w Łomży, gdzie ukończył Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki i przez 50 lat prowadził zakład introligatorski. Plakaty mają przypominać o tym, że również mieszkańcy Łomży zasilali powstańcze szeregi.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00, tzw. godzinie „W” i miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Było zrywem ludzi młodych, z których większość wkroczyła w dorosłość podczas okupacji, pokazującym ogromną chęć dążenia do odzyskania i utrzymania niepodległości.
1 sierpnia 2024 r. o godz. 17:00 na jedna minutę włączone zostaną syreny alarmowe, jako wyraz pamięci i uhonorowania poświęcenia oraz walk powstańców. Przed pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej, znajdującymi się przy Szkole Muzycznej (Al. Legionów 36) oraz w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego złożone zostaną kwiaty i zapalone będą znicze.
Komentarze