24 lipca to ważna data w historii policji. Właśnie wtedy, 105 lat temu została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej. Z tej okazji Komenda Miejska Policji w Łomży zorganizowała obchody swojego święta połączone z Niebieskim Piknikiem.
Po uroczystej mszy świętej zebrani przeszli do Hali Kultury, gdzie po uroczystym apelu przyszedł czas na wyróżnienia, awanse i medale.
Za wzorową służbę i pracę zostali odznaczeni funkcjonariusze, a także cywilni pracownicy policji, których praca na co dzień jest mniej widoczna.
Uroczystości uświetnili obecnością przedstawicielka Sejmu i samorządowcy, którzy dziękowali policjantom za ich codzienną ciężką pracę na rzecz obywateli.
- Służba kluczowa dla bezpieczeństwa obywateli, kluczowa dla spokoju i ładu społecznego - powiedziała Alicja Łepkowska-Gołaś, poseł na Sejm RP wskazując, że w ostatnich latach policja jako służba przeszła duże zmiany, a w szeregi mundurowych wstąpiło wielu młodych osób.
W podobnym tonie wypowiadał się Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński.
- To jest doskonały moment, abyśmy mogli podziękować pracownikom policji za ich codzienną trudną, stresującą i przede wszystkim niebezpieczną pracę na rzecz naszego bezpieczeństwa - powiedział starosta łomżyński, życząc mundurowym, aby ich praca była doceniana, a poziom zaufania obywateli był wobec nich coraz wyższy.
Jednak święto policji to przede wszystkim święto samych funkcjonariuszy jak i ich najbliższych.
- Bohaterami tego święta są też nasze rodziny policyjne, które wspierają nas w codziennej służbie - powiedział podinspektor Piotr Klej, pierwszy zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Łomży.
Po uroczystościach święto przeniosło się przed Halę Kultury, gdzie na uczestników czekały policyjne pokazy.
- Możemy tutaj zobaczyć sprzęt służbowy. Można wejść do środka, zobaczyć jak to wygląda z bliska. Są też elementy toru sprawnościowego i psy służbowe - powiedziała aspirant sztabowy Karolina Wojciekian, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Poza profilaktyką piknik oferował również informacje na temat samej służby i jej charakterystyki. Osoby zainteresowane służba w policji mogły zapoznać się z wymaganiami ale również porozmawiać z policjantami na temat ich doświadczeń.
– Służę w Policji cztery lata, jestem w ogniwie patrolowo-interwencyjnym - powiedział starszy posterunkowy Michał Kruczkow, podkreślając, że służba w policji to dla niego pasja, która pozwala mu się spełniać w życiu.
Podobne odczucia ma sierżant Kinga Szyłak, która od szkoły średniej planowała swoją ścieżkę zawodową związaną z policją.
- Podoba mi się, bardzo pozytywnie jestem nastawiona do tej służby – podsumowała policjantka.
Z okazji 105. urodzin nie mogło zabraknąć też życzeń dla policjantów. Oni sami pytani o to, czego im życzyć wskazywali na bezpieczne powroty, pozytywny wizerunek, jak również na bardziej przyziemne sprawy w postaci częstszych awansów.
Życzmy im tego na każdy dzień ich służby
Komentarze