Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 21:53
Reklama dotacje rpo

Szpital w Łomży w programie kompleksowej opieki po zawale serca KOS-zawał

Od lipca 2024 r. Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku oraz Szpital Wojewódzki w Łomży dołączyły do grona realizatorów Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca KOS-zawał. To program specjalistycznej opieki obejmujący leczenie szpitalne, ambulatoryjne i rehabilitację kardiologiczną, przeznaczony dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego.
Szpital w Łomży w programie kompleksowej opieki po zawale serca KOS-zawał

Pacjent zakwalifikowany do programu KOS-zawał ma zagwarantowaną skoordynowaną opiekę kardiologiczną: szpitalną, ambulatoryjną i rehabilitacyjną w warunkach ośrodka dziennego lub oddziału stacjonarnego. 

Program zapewnia pacjentowi: leczenie ostrej fazy zawału, a po zakończeniu hospitalizacji przez 12 miesięcy specjalistyczną opieką kardiologiczną w poradni. W powrocie do zdrowia towarzyszy zespół specjalistów składający się z lekarza, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyka. Wspierają zarówno w leczeniu, jak i zachęcają do zmiany nawyków życiowych, regularnej aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych możliwości pacjenta.

Program KOS-zawał funkcjonuje w województwie podlaskim od 2018 r. Obecnie w regionie realizuje go sześć placówek: 

  1. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku 
  2. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku
  3. Szpital Ogólny w Grajewie 
  4. Grupa American Heart of Poland, realizująca program w dwóch miejscach udzielania świadczeń w: Augustowie i Suwałkach
  5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku 
  6. Szpital Wojewódzki w Łomży

Dane NFZ pokazują, że śmiertelność pacjentów, którzy skorzystali z Programu KOS-zawał jest niższa niż w przypadku pacjentów, którzy nie otrzymali tych świadczeń, niezależnie od wieku pacjenta czy przebytych chorób. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczący funkcjonowania Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-zawał) dostępny jest w portalu Zdrowe Dane: 

***

1,6 mln osób w Polsce cierpi z powodu choroby niedokrwiennej serca. Choroba niedokrwienna serca, znana również jako choroba wieńcowa, polega na niewystarczającym dopływie tlenu i krwi do mięśnia sercowego. Jest to skutek zwężenia tętnic wieńcowych, ściśle związany z miażdżycą naczyń krwionośnych. Jednym z powikłań niedokrwiennej choroby serca jest zawał serca.                                             

KOS – zawał to program rocznej, kompleksowej specjalistycznej opieki kardiologicznej w zakresie: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego i rehabilitacji przeznaczony dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Udział w programie w całości finansowany jest przez NFZ.

Program KOS zawał składa się z trzech etapów:

  • ETAP 1 – Hospitalizacja obejmująca diagnostykę i najczęściej leczenie zabiegów
  • ETAP 2 – Rehabilitacja kardiologiczna, stacjonarna lub ambulatoryjna. Optymalny wariant rehabilitacji wybiera kardiolog
  • ETAP 3 – Ambulatoryjna opieka kardiologiczna, w ramach której odbywają się porady kardiologiczne (4 wizyty) wraz z badaniami diagnostycznymi (m.in. echo serca). Etap trzeci kończy się tzw. bilansem opieki, czyli podsumowującą poradą obejmującą badania laboratoryjne oraz podsumowanie stanu klinicznego pacjenta. Wszystkich porad udziela specjalista kardiologii.

Pacjent nie musi sam się zapisywać na wizyty ani czekać w kolejkach – robi to Koordynator Programu!

 

Co zyskujesz w ramach programu KOS – zawał?

  • Po opuszczeniu szpitala dostajesz indywidualny plan leczenia, stworzony przez kardiologa
  • Skierowanie na rehabilitację
  • Koordynacją procesu leczenia przez całe 12 miesięcy zajmuje się Koordynator z Centrum Kardiologii Scanmed
  • Regularną opiekę kardiologiczną w poradni przez 12 miesięcy od wystąpienia zawału serca
  • Edukację dotyczącą: stylu życia, czynników ryzyka, chorób układu krążenia
  • Dostęp do bezpłatnych badań, w tym regularny nadzór nad leczeniem zaburzeń lipidowych (m.in. zbyt wysoki lub zbyt niski poziom cholesterolu)
  • Wykonanie badania echo serca w trakcie wizyty w Poradni Kardiologicznej
  • Priorytetowe (poza kolejką) przyjęcie do oddziału kardiologii w przypadku wskazań medycznych

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama