Tego typu imprezy warto wspierać, a prze wszystkim warto zobaczyć, bo to znakomita lekcja historii na żywo, mówił radny sejmiku województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński. Wydarzenie przybliżyło zwiedzającym losy naszego regionu, Jaćwieży i prób ekspansji książąt piastowskich na tereny obecnego Podlasia.
W historycznym spotkaniu wzięło udział ponad 120 rekonstruktorów i wolontariuszy z różnych stron Polski. Całodzienny program imprezy obejmował: pokazy łucznicze, prezentacje ówczesnej taktyki, walki turniejowe konne oraz piesze, pokaz i warsztaty tańca historycznego, prezentację trzynastowiecznej mody i zabawy dla zwiedzających.
Odwiedzający w tym dniu Muzeum Rolnictwa mogli zapoznać się z realiami życia w omawianej epoce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sokolnicze oraz żonglerka chorągwiami. Chętni mogli spróbować swych sił w konkursie, którego zwycięzca otrzymał replikę miecza. Jednym z barwniejszych punktów programu była inscenizacja pasowania na rycerza. Odwiedzający imprezę mogli zobaczyć także rycerskie obozowiska, a także podziwiać walki prawdziwych rycerzy. Jak mówili przedstawiciele warszawskiej grupy historycznej, pokazują rycerskie życie z XIII wieku
Takie pikniki to okazja, żeby zainteresować młodzież historią - mówili uczestnicy Zajazdu Wysokomazowieckiego. Część uczestników imprezy była w strojach z epoki.
Kulminacyjnym punktem imprezy była inscenizacja bitwy. Za podstawę scenariusza tego widowiska posłużyły luźno zinterpretowane zmagania zbrojne z czerwca 1264 roku, które rozegrały się pod Brańskiem.
Ostatnią atrakcją tegorocznego Zajazdu Wysokomazowieckiego był występ Teatru Parabuch ze spektaklem "Chory z urojenia" Moliera
Zdjęcia: Monika Garalowska, Edyta Murawska-Derewońko, Artur Warchala / Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Komentarze