Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:28
Reklama

Po raz 6. MOSiR zaprasza na grę francuską dla każdego, czyli Turniej Boule w Łomży

Boule to tradycyjna gra francuska z elementami zręcznościowymi, która dzięki swojej prostocie i dostępności zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Polega ona na dorzucaniu metalowych kul do małej drewnianej kulki, w Polsce określanej jako "świnka". Gra składa się z kilku rozgrywek, w których celem jest umieszczenie swoich bul jak najbliżej świnki. Ta prosta zasada czyni boule grą dla każdego, niezależnie od wieku czy umiejętności. Turniej, to świetna okazja by spędzić czas razem z rodziną i przyjaciółmi.

- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży zaprasza na VI edycję Łomżyńskiego Turnieju Boule, który odbędzie się na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego "Moje Boisko ORLIK 2012" przy ul. Katyńskiej - informuje Bernadeta Krynicka, dyrektor MOSiR Łomża.

Rozgrywki odbędą się w piątek 19 lipca, a start turnieju zaplanowany jest na godzinę 16:00. W zależności od ilości zgłoszeń losowanie grup lub par turniejowych nastąpi o 15:50.

Zasady gry i rozgrywki

Podczas lipcowych rozgrywek będziemy grać "single", czyli mecze jeden na jednego. Każdy zawodnik dysponuje trzema bulami na partię. Partia rozpoczyna się od ustawienia świnki, a następnie gracze kolejno rzucają swoje kule, starając się umieścić je jak najbliżej świnki. Kolejność rzucania zależy od tego, czyja bula w danym momencie jest bliżej świnki i "punktuje".

Zasady uczestnictwa i zapisy

Na Turniej Boule zapisać się może każdy, niezależnie od poziomu wiedzy na temat zasad tej gry. Animator wyjaśni dokładnie zasady rozgrywki w dniu zawodów, więc nie trzeba się martwić o brak doświadczenia. Dzieci oraz młodzież w wieku 6-16 lat muszą zgłosić się do rozgrywek wraz z rodzicem.

Zapisy otwarte są do 17 lipca, a w przypadku wolnych miejsc dodatkowo w dniu zawodów. W zgłoszeniu należy podać nazwisko i imię, wiek oraz numer kontaktowy. Zgłoszenia zatytułowane BOULE należy przesyłać na adres e-mail: [email protected]. Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona!

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Nie przegapcie okazji, by wziąć udział w tej emocjonującej i integrującej grze, jaką jest boule! Dołączcie do VI Turnieju Boule MOSiR Łomża i spędźcie aktywnie czas w miłej atmosferze.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 86 215 06 05.

Co powinieneś wiedzieć  grze :

Jej początki sięgają starożytnego Rzymu, w którym to legioniści dla rozrywki grywali w tak zwane kule, i grę tą rozpowszechnili w całym basenie Morza Śródziemnego. Jednak nie wiemy, jak bardzo przypominała ona dzisiejszy sport, jakim jest gra w bule. Nie zachowały się żadne wiarygodne zapisy zasad tej gry a do tego, uważa się, że rzymska gra, stała się również pierwowzorem takich dyscyplin jak bowls i boccie. Trudno więc jednoznacznie ustalić korzenie petanque. 

W związku z taką sytuacją za datę powstania gry w bule przyjmuje się początek XX wieku a dokładnie rok 1907. Gra pojawiła się wtedy w Prowansji i nawet jej nazwa pochodzi od tamtejszych słów. Petanque bowiem, to połączenie słów “ped tanco”, co oznacza po prostu “stopy razem”. Jest to bezpośrednie nawiązanie do zasad gry. W grze w bule wymagane jest, aby obie stopy zawodnika rzucającego kulą znajdowały się wewnątrz ustalonego i zaznaczonego wcześniej pola. 

Kule używane do gry, nazywa się bulami (stąd nazwa gra w bule). Początkowo wykonywane były one z różnych materiałów, na przykład z drewna obijanego zewsząd gwoździami. Jednak w roku 1930, ustalono definitywnie, że będą one wykonywane ze stali i tylko takie są traktowane jako te profesjonalne. W roku 1958 założono Międzynarodową Federację Petanque i Gry Prowansalskiej a pierwsze międzynarodowe zawody gry w bule odbyły się już rok później, czyli w roku 1959. Od roku 1985 w petanque gra się na World Games, czyli światowych igrzyskach dyscyplin nieolimpijskich. Polski związek gry w bule, czyli Polska Federacja Petanque powstał w 2002 roku. 

Ciekawostką jest to, że początkowo w petanque grali jedynie mężczyźni, a samą grę łączono ze spożywaniem anyżówki. Obecnie w bule gra się już prawie na całym świecie a liczba oficjalnych zawodników liczona jest w milionach. Przyznać więc trzeba, że gra w kule to ciekawy sport, który jest wręcz idealny jako sport dla amatorów, czyli fajne i aktywne hobby.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama