Podczas rozpoczęcia Festiwalu głośno wybrzmiało znane wszystkim: ,,Poloneza czas zacząć’’ i wspólnie w metrum ¾ pary ruszyły do tańca- publiczność, organizatorzy wraz z uczestnikami. Każdy z reprezentantów krajów miał czas na scenie, aby opowiedzieć o tym, jak wygląda życie w ich ojczyźnie, co ich wyróżnia oraz zaprezentować swoje talenty w tańcu czy śpiewie. Dzięki nim wybraliśmy się w podróż dookoła świata. Dowiedzieliśmy się o tym, że Azerbejdżan zwany jest ,,krajem wiecznego ognia’’, Mołdawianie uwielbiają wino, a gruzińska czapka to papacha i możemy zjeść tam więcej niż Chaczapuri, natomiast narodowym daniem Malty to Stuffat tal-fenek podobny do znanego nam gulaszu, potem wspólnie z reprezentantami Ukrainy zaśpiewaliśmy ,,Hej Sokoły!’’ i poczęstowaliśmy się barszczem. Odwiedziliśmy stoiska lokalnych rzemieślników i twórców, gdzie mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych przysmaków, takich jak babka ziemniaczana czy chleb ze smalcem oraz wesprzeć sztukę miejscowych artystów, kupując ręcznie robione wycinanki i ceramikę.
-Zaprosiliśmy uczestników z Azerbejdżanu, Mołdawii, Malty, Ukrainy, Gruzji a także Polski, aby podzielili się swoją tradycją i obyczajami. Pokazali nam swoje potrawy, tańce i piosenki. Jest to przestrzeń do wspólnego dialogu, zrozumienia i otwierania horyzontów ponad wszelkimi podziałami. Mieliśmy bardzo mało czasu na przygotowania, lecz dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i czasu, który poświęcili powstało to wyjątkowe wydarzenie. To druga edycja, która cieszy się jeszcze większą popularnością zarówno wśród Łomżyniaków jak i osób zaangażowanych w projekt. Mogę zatem śmiało zaprosić Państwa na kolejną edycję za rok. -mówi Ewelina Makarewicz, menadżer ds. rozwoju w Stowarzyszeniu Youth Human Impact
Wieczór minął w klimacie wspólnych pieśni folkowych i międzypokoleniowej potańcówki, która zgromadziła ludzi w różnym wieku, tworząc wyjątkową atmosferę pełną radości i wspólnoty. Z każdym kolejnym utworem śmiałość publiczności rosła i więcej ludzi dołączało do roztańczonych par.
Z festiwalu wynieśliśmy nie tylko wspomnienia o pięknych występach i pysznych potrawach, ale także głębszą refleksję nad tym, jak ważna jest tolerancja i wzajemny szacunek. Każdy moment był okazją do zrozumienia, jak wiele wspólnego mają ludzie z różnych części świata z nami. Okazuję się, że nie różnimy się znacznie od siebie bowiem mamy te same marzenia, pragnienia i plany, a przede wszystkim kochamy i cieszymy się tak samo. Dzięki takim inicjatywom świat staje się mniejszy, a ludzie bardziej zjednoczeni.
Organizatorami wydarzenia było stowarzyszenie Youth Human Impact. Festiwal jest częścią projektu Folk For Us 2.0 Erasmus+.
Komentarze