- Te wystawy zmieniły się bardzo. Dzisiaj to zupełnie inne sztuki - powiedział Tadeusz Kruszewski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, podkreślając, że dzisiaj sama wystawa wymaga tygodni przygotowań. - Mamy też zupełnie inną infrastrukturę. Kiedyś odbywało się to pod gołym niebem. Dzisiaj mamy piękny ring z miejscami siedzącymi - podsumował zmiany Tadeusz Kruszewski.
Związany z regionem poseł na Sejm RP Jacek Bogucki wspomniał o historycznych związkach Szepietowa z rolnictwem.
- Targi rolne odbywają się tutaj od kilkudziesięciu lat, bo ja jeszcze w latach osiemdziesiątych jak wróciłem na swoje gospodarstwo, to tutaj przyjeżdżałem żeby szukać nowych odmian, nowych technologii uprawy- powiedział Jacek Bogucki.
Szepietowskie tereny wystawiennicze odwiedzili rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich z całej Polski, producenci maszyn rolniczych, firmy działające na rzecz sektora rolnego oraz doradcy i przedstawiciele instytucji wspierających rolnictwo.
Wystawa to nie tylko miejsce spotkań, ale przykład rozwoju sektora rolniczego w Polsce, ale przede wszystkim dowód ciężkiej pracy i poświęcenia rolników.
- Każdego roku w ostatni weekend czerwca rolnicy z wielu regionów Polski przyjeżdżają do Szepietowa, aby wspólnie doceniać wystawców, ale co ważniejsze doceniać podlaskich rolników, bo te zwierzęta, które są tutaj prezentowane pokazują, że jest to efekt ciężkiej pracy - powiedział Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Bogactwo atrakcji
Ponad 350 wystawców z całej Polski prezentowało wszystko to, co najnowocześniejsze, unikatowe, wyjątkowe i przydatne w prowadzeniu produkcji rolniczej. Hodowcy mogli podziwiać piękne zwierzęta, producenci rolni mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i ofertą firm paszowych, a dzieci mogły bawić się i uczyć o rolnictwie w specjalnie przygotowanych miejscach. Strefa zabaw „Magia Dzieciom”, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników Wystawy. Szepietowską Wystawę odwiedził również „Mlekoś”, który przekazywał dzieciom informacje edukacyjne na temat walorów mleka.
Podczas prezentacji zebrani mogli oglądać najpiękniejsze okazy, a wśród nich te, które zostały nagrodzone jako czempiony i superczempiony. Taka hodowla trwa wiele lat i wymaga wiele ciężkiej pracy.
- Nie jest lekko. Cały czas się szkolimy. Próbujemy nowe trendy hodowlane wprowadzać z zachowaniem wzorca rasy. Póki co nam to wychodzi - powiedział Patryk Szerfenberg, hodowca z województwa lubuskiego, który na wystawie zaprezentował największego buhaja. Zdobycie nagrody superczempiona to najwyższe wyróżnienie i źródło wielkiej satysfakcji. - To jest ogromne wyróżnienie, bo superczempion to jest najlepsze zwierzę, że wszystkich prezentowanych na wystawie. Więc to jest bardzo duży zaszczyt- powiedział Paweł Goławski, rolnik z 15-letnim stażem, który wygrał główną nagrodę.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Farming Simulator, na którym zwiedzający mogli wcielić się w rolnika i prowadzić gospodarstwo rolne.
Na ringu odbył się również konkurs „Młodzi Hodowcy”, gdzie ponad 20 dzieci z dumą prezentowało swoje cieliczki. To oni od najmłodszych lat przygotowują się do pokazów większych zwierząt w przyszłości. Uczestnicy Podlaskiej Szkoły Młodych Hodowców zaprezentowali zwierzęta, które przygotowywali pod okiem holenderskiej fitterki Ericki Rijneveld.
Na stoisku Podlaskiej Izby Rolniczej przeprowadzone zostały gry i konkursy w ramach „Mlecznej Uczty”.
Szczególne wyróżnienia
Podczas Wystawy najlepszym hodowcom bydła mlecznego wręczono nagrody, mięsnego, koni, owiec i królików. Uroczyście świętowano również Jubileusz 30-lecia Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, wręczając wyróżnienia zasłużonym osobom, które zainicjowały wydarzenie i przyczyniły się do jego rozwoju. Statuetką uhonorowano: Krystynę Falkowską, Mieczysława Bagińskiego, Ireneusza Majewskiego, Eugeniusza Stefaniaka, Stanisława Galińskiego, Jana Wyszyńskiego, Henryka Kostro, Wiktora Kostro i Antoniego Piechocińskiego.
W tym roku targi wzbogaciła VI Krajowa Wystawa Bydła Mięsnego.
- Pierwszą wystawę zorganizowaliśmy w Sielinku i był taki pomysł, żeby co dwa lata zorganizować krajowe święto hodowców bydła mięsnego - powiedział Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Wystawa pojawiła się w Szepietowie dzięki odpowiedniemu przystosowaniu infrastruktury do potrzeb wystawców.
- Wymagania są zupełnie inne niż w przypadku bydła mlecznego. To są potężne zwierzęta. Największe zwierzę, które przyjechało na tą wystawę to ponad 1700-kilogramowy buhaj rasy Charolaise - dodał Jacek Zarzecki.
Wigory
Na Wystawie zostały również rozdane statuetki Wigora. Są one wręczane od 2006 roku i stanowią symbol Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie. Te prestiżowe wyróżnienia są przyznawane za szczególny wkład w organizację i promocję wystaw hodowlanych organizowanych na szepietowskiej Agroarenie oraz promocję podlaskiego rolnictwa. Statuetkę Wigora otrzymali:
– za szczególny wkład w rozwój rolnictwa i hodowlę bydła mięsnego oraz promocję Wystaw Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie: Jacek Zarzecki i Agnieszka Zbrzeźniak,
– za szczególne i wieloletnie zaangażowanie w organizację Wystaw Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie: Joanna Czarkowska, Joanna Kamińska-Matys
Krzysztof Grabowski i Łukasz Mioduszewski,
– za szczególny wkład w rozwój podlaskiego rolnictwa i uczestnictwo w Wystawach Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie: Bogdan Kulesza, Leszek Gosk, Marek Burzyński, Anna Jankowska, Władysław Mazur i Antoni Kropiewnicki.
Medale za długoletnią służbę
Medalami za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 maja 2024 roku zostali odznaczono dwunastu pracowników Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Rolnictwo przyszłości
Na polach doświadczalnych Ośrodka odbył się pokaz pracy urządzenia w uprawie kukurydzy, gdzie można było zobaczyć i ocenić maszynę podczas pracy. Prezentacja odbyła się w ramach projektu pod tytułem „Wykorzystanie pojazdów samobieżnych w uprawach rolniczych jako innowacyjna forma prowadzenia upraw”, który realizowany jest w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Jego celem jest przedstawienie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie precyzyjnym z wykorzystaniem pojazdów autonomicznych.
- Województwo podlaskie szczyci się różnorodnością w gospodarstwach rolnych. Te miejsce, to są spotkania, tysiące rozmów, ale to też przekazanie innowacyjności. Możliwość spojrzenia na nią od ręki - powiedziała Ewa Kulikowska, wicewojewoda podlaska podkreślając, że takie wydarzenia pozwalają zaszczepić w młodych osobach chęć zostania rolnikiem.
Jubileuszowa wystawa była też doskonałym czasem aby podsumować dotychczasowy rozwój branży rolniczej i skok jaki udało się wykonać w ostatnich 20-30 latach.
W namiocie PODR Szepietowo doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie udzielali kompleksowego doradztwa odnośnie hodowli, zarządzania gospodarstwem i ekologii.
Można było również zwiedzić pola doświadczane z 200 odmianami upraw rolniczych, a w śród nich bogatą kolekcję odmian kukurydzy.
Wystawa dofinansowana została przez Województwo Podlaskie.
Kalendarz imprez organizowanych przez PODR Szepietowo jest pełen wydarzeń. Już dziś zapraszamy na Krajowy Dzień Kukurydzy, który odbędzie się 8 września na polach doświadczalnych Ośrodka.
Komentarze