Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 12:04
Reklama dotacje rpo

Jak rozbetonować Łomżę? Warsztaty w Hali Kultury [VIDEO]

Jak rozbetonować Łomżę nad tym zastanawiali się uczestnicy warsztatów w Hali Kultury zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwii. Wydarzenie to pozwoliło na wyedukowanie mieszkańców i wszystkich zainteresowanych z szeroko pojętej tematyki bioróżnorodności w strefach miejskich i popularyzacji zielono-błękitnej infrastruktury.
Jak rozbetonować Łomżę? Warsztaty w Hali Kultury [VIDEO]

Spotkanie poprowadziła Anna Jadczak  główny specjalista do spraw ochrony przyrody Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi wraz z głównymi prowadzącymi doktor Marzeną Suchocką i Agatą Milanowską.

 

Spotkanie stało się platformą do wymiany wiedzy i doświadczeń, co z pewnością przyczyniło się do pogłębienia świadomości ekologicznej wśród wszystkich zgromadzonych. W warsztatach wziął udział wiceprezydent Łomży Piotr Serdyński.

Warsztaty zostały podzielone na trzy części. W pierwszej doktor Marzena Suchocka wprowadziła wszystkich zebranych do tematu. Wytłumaczyła i pokazała na przykładach jakie korzyści przynoszą drzewa. Drzewa to przede wszystkim oszczędność i inwestycja w formie usług ekosystemowych, które można dokładnie oszacować. Zielone otoczenie równoznaczne jest z mniejszymi opłatami, niższą temperaturą otoczenia, zmniejszenia ilość spływu powierzchniowego i ryzyka podtopień

W drugiej części warsztatów Agata Milanowska mówiła o wysokozurbanizowanych przestrzeniach miejskich często charakteryzujących się dużą ilością utwardzonych, betonowych powierzchni, które są pozbawione funkcji poza zapewnieniem twardej nawierzchni. Brak zieleni i przepuszczalności takich powierzchni prowadzi do problemów związanych z zarządzaniem wodą opadową, zanieczyszczeniem powietrza, efektem miejskiej wyspy ciepła oraz obniżeniem różnorodności biologicznej. 

Na koniec warsztatów uczestnicy podczas spaceru po centrum Łomży na konkretnych przykładach zobaczyli jak w łatwy sposób można zwiększyć chłonność miasta i przekonali się czym jest miejska wyspa ciepła. Taka bezpośrednia obserwacja pomaga zrozumieć, jak roślinność i odpowiednie zarządzanie przestrzenią może wpływać na obniżenie temperatury i poprawę jakości życia w miastach. Warsztat te miały na celu nie tylko edukację, ale także inspirowanie do wprowadzania proekologicznych zmian w lokalnych społecznościach.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama