Noc świętojańska to uroczystość związana z przesileniem letnim, czyli momentem, kiedy słońce jest najdłużej na niebie. To święto ma korzenie w dawnych, pogańskich obrzędach związanych z kultem słońca i płodności. Dziś to święto ma głównie charakter społeczny i folklorystyczny w Koźle od lat uczestniczą w nim mieszkańcy gminy Kolno.
Tradycją Nocy świętojańskiej jest przygotowanie wianków najlepiej z leśnych i polnych kwiatów. W tym roku do konkursu o miano najpiękniejszego rywalizowało 9 przygotowanych przez kluby seniora i KGW gminy Kolno.
Na świętojańskiej scenie w Koźle prezentowały się gminne zespoły. Borkowiacy, Zabielanki i Czerwieniacy. Z popularnymi szlagierami gościnie wystąpił ostrołęcki zespół Przekrój, a gwiazdą wieczoru był projekt Diadem.
Uczestnicy Nocy świętojańskiej mogli skosztować przepysznych dań przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Były dmuchańce, wata cukrowa, malowanie twarzy i plener ekologiczny.
O tym, że wiedzy nigdy za dużo przekonali się pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Nowogród ich stoisko chętnie odwiedzali pasjonaci zwierząt i wiedzy ekologicznej.
Spotkania na stoisku Nadleśnictwa Nowogród były okazja, by poznać zawód leśnika.
Wieczór należał jednak do twórców świętojańskich wianków. Po długich i burzliwych debatach, bo wybór nie należał do najłatwiejszych komisja konkursowa, w skład której wchodzili radni gminy Kolno Jerzy Samul i Grzegorz Okurowski oraz wiceprzewodniczący Henryk Hermanowski zdecydowali, że 9 miejsce zajmują mężowie KGW w Wykowie. 8 miejsce zajęło KGW Rupin, 7 Zespół Zabielanki, 6 KGW Wykowo, 5 Klub Seniora w Borkowie, 4 miejsce należało do Zespołu Czerwieniacy. 3 miejsce zdobyły KGW Niksowizna, 2 panie z KGW Bialiki, które w 2023 roku były zwyciężczyniami i podium zajęły panie z Klubu Seniora w Czerwonym.
Po wręczeniu nagród przyszedł czas na widowisko obrzędowe, czyli taniec ognia, po którym wszystkie wianki zostały wrzucone do Pisy. Tradycja puszczania wianków w noc świętojańską jest zwyczajem kultywowanym do dnia dzisiejszego. Dzięki temu panny mogły poznać swoją przyszłość, a pary dowiedzieć się co je czeka. Młode dziewczyny plotły wianki i puszczały je na wodę. Wróżba polega na obserwowaniu, w jaki sposób wianek płynie: Jeśli wianek płynie spokojnie i szybko, oznacza to, że dziewczyna szybko znajdzie męża. Jeśli kręci się w kółko lub zatrzymuje, może to oznaczać, że dziewczyna pozostanie jeszcze jakiś czas samotna. Jeśli wianek zostanie złapany przez chłopca, który również bierze udział w zabawie, jest to znak, że para może się połączyć. Istotny był również kształt i stan wianka. Jeśli był spleciony mocno i starannie, miało to przynieść stabilność i szczęście. W przeciwnym przypadku, czyli jak się wianek rozpadał, mogło to zwiastować problemy. Nie bez znaczenia są rośliny, które powinny znajdować się w wianku. Rumianek symbolizował zdrowie i urodę. Macierzanka miała przyciągać miłość. Dziewanna miała chronić przed złem.
O bezpieczeństwo uczestników Nocy Świętojańskiej zadbali Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy i OSP z Wykowa. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury Gminy Kolno.
Komentarze